Sınavlara Hazırlanırken Hangi Saatlerde Ders Çalışılmalı Verimli Saatler

Öğrencilere sınav kazandıran saatlerFen ve Anadolu liselerine ( TEOG ), üniversiteye hazırlanan (YGS LYS) öğrenciler, dersleri ne zaman nasıl çalışmaları gerektiğini planlamalılar. Her öğrencinin kendine yönelik farklı programı olabilir ancak belli saatler başarıya giden adımları sağlamlaştırıyor. İşte daha etkin ve verimli ders çalışmanın saatleri:

Verimli çalışmanın temel ilkelerinden biri zaman denetiminin sağlanmasıdır. En verimliders çalışma saatleri yani anlama ve dikkat yoğunlaşması zaman aralıklarında ve günün belli saatlerinde artar ve azalır. Bunun için öncelikle iyi bir yansıtıcı gözlem yapılmalıdır. Gözlem sonunda; “Hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlıyorum, hangi saatlerde zorlanıyorum, en verimli çalışma saatleri hangileridir?” türü sorulara cevap alınacaktır. Çalışmalarınızı, en kolay öğrenilen ve dikkatinizi en kolay topladığınız saatlerde gerçekleştirmeniz gerekir. Ders çalışma zamanını planlarken; başkalarını örnek almak yerine, kendi yetenek, bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlarınızdan yola çıkmanız daha yararlı olacaktır. Çünkü her birey kendine özgü olduğu için dersi anlama ihtiyacı, tekrar yapma süreleri de birbirlerinden farklı olacaktır. Çalışma planı yaparken; derslerin zorlukkolaylık derecelerini göz önüne alın. Zor gelen dersleri dikkatinizi en iyi yoğunlaştırabileceğiniz saatlere koyun.

İdeal ders çalışma saat aralıkları kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Ancak enverimli saatler, birçok insan için sabah saatleridir. Çünkü bu saatlerde beyin dinlenmiş, gerekli uyku alınmış (bu nedenle uyuma ihtimali düşüktür), çevrede dış uyaranlar çok etkin değil ve dikkatimiz daha açıktır.

PEKİ HANGİ SAATLERDE DERS ÇALIŞMALIYIZ?

07.30-11.00

Konunun uzmanlarının bildirdiklerine göre kortizon gibi uyanıklık veren hormonların en fazla salgılandığı dönem sabah 07.30-11.00 arasıdır. Bu saatlerin; planlama, düzenleme ve ileriye dönük yapıcı fikir üretimi için enverimli saatler olduğu görüşü ağırlık kazanıyor. Özellikle matematik, fen bilimleri gibi düşünmeyi gerektiren derslerin bu saatler arasında çalışılmasında fayda var.

16.00-18.00

Saat 16.00- 18.00 arası zihni canlılığın geri döndüğü saatlerdir. Bilgilerin kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya almak istediğiniz konuları çalışmak için ideal zaman aralığıdır. Bu saatler aralığında sabah öğrenilen derslerin tekrar edilmesi gereken saatlerdir. Yapılacak etkili ve verimli tekrarlarla bilgilerin kalıcılığı sağlanmış olacaktır.

19.30-22.30

Saat 19.00’dan sonra yine zihni çalışma için verimli bir ara gözlenmektedir. Bu zaman aralığı yaklaşık 3 saat sürer. Bu saatlerde yenilen yemeklerin sindirimi kısmen yapılmış, beyin yeni bir öğrenme ve tekrarlar için hazır hale gelmiş olacaktır.

Zaman nasıl etkin kullanılabilir?

Herhangi bir dersle ilgili çalışma gün ve saatlerinizi belirlerken; o dersin sınıfta veya dershanede işlendiği güne yakın olmasına dikkat edin.

Çalışma saatlerini mümkün olduğunca her gün aynı saatlere koyun.

Çalışma saatlerinizi mümkün olduğunca yemek saatiyle çakıştırmamaya özen gösterin.

Verimli çalışma için en yararlı zaman dilimleri ortalama 1,5 saatlik sürelerdir.

Evden okula gelirken, servislerde ve diğer araçlarda zamanı daha verimlihale getirmek için çantanızda okuyacağınız bir kitap ya da küçük kartlarda ders notlarınız olsun.

Kalıcı bir öğrenme için ezberlemek ya da iyice öğrenmek istediğiniz konulara ilk olarak zihnin en açık olduğu sabah saatlerinde yoğunlaşın.

ZAMAN – 17 Mart 2011

YGS LYS ‘ Ye Hazırlanırken Hangi Saatlerde Ders Çalışılmalı,TEOG’ye Hazırlanırken Hangi Saatlerde Çalışmak Gerekir,En Verimli Ders Çalışma Saatleri,Kalıcı ve Etkili Ders İçin Hangi Saatlerde Ders Çalışılmalı

14 thoughts on “Sınavlara Hazırlanırken Hangi Saatlerde Ders Çalışılmalı Verimli Saatler

 • 04/08/2012 tarihinde, saat 00:04
  Permalink

  yararlı olacağına inanıyorum ve yarından itibaren uygulamaya başlıyorum. Teşekkürler …

  Yanıtla
 • 04/02/2012 tarihinde, saat 00:26
  Permalink

  bence çok iyi bazıları abartıp sürekli ders çalışıyor. ve hiç verim almıyor. teşekkürler

  Yanıtla
 • 08/07/2011 tarihinde, saat 13:06
  Permalink

  bencede çok güzel teşekürler

  Yanıtla
 • 26/05/2011 tarihinde, saat 19:17
  Permalink

  Ben halil arkadaşımıza katılmıyorum. Gerektiği kadar bilgi var. Çok fazlaya gerek yok.

  Yanıtla
 • 21/05/2011 tarihinde, saat 17:17
  Permalink

  güzel olmuş ama bir program yayınlasalar iyi olacak jartal suat ve mustafa…

  Yanıtla
 • 18/05/2011 tarihinde, saat 19:11
  Permalink

  okuduğum bilgileri kullanacağım(kesinlikle)

  çok TEŞEKKÜRLER………..

  Yanıtla
 • 09/05/2011 tarihinde, saat 18:46
  Permalink

  bu site çok güzel ders programı yapmama çok yardımcı oldu teşekkürler

  Yanıtla
 • 05/05/2011 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  bu site güzel ama liselere giren kişileride gösterse iyi olcak

  Yanıtla
 • 12/04/2011 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  inş kazanırım teşekkürler

  Yanıtla
 • 12/04/2011 tarihinde, saat 12:28
  Permalink

  Yukarıdaki bilgilere diyeceğimiz yok. Ancak; birtalebe sabah 08’de okula geliyor akşam 03-05’de eve geliyor, paralı kursa kalırsa birşeyler öğreniyor kursa kalamayanlara sınıf’da usulen ders gösterilip zil’in çalması bekleniyor. Halbuki derse adabte olamamış talebelere’de özen gösterip,hiçbir ücret almadan kurs verilmeli. Taşımalıya harcanan parayla yerinde eğitim kurumları yapılıp,talebeninde akşama kadar okulda tutulmaması

  Yanıtla
 • 11/04/2011 tarihinde, saat 14:57
  Permalink

  Emeğinize sağlık,tesekkurler.

  Yanıtla
 • 10/04/2011 tarihinde, saat 18:02
  Permalink

  bu site çok güzel ama anasayfasında direk tüm dersler sınıflara göre bir bölüm çıksa bizim için daha iyi olur

  TEŞEKKÜR EDERİM…

  Yanıtla
 • 28/03/2011 tarihinde, saat 10:09
  Permalink

  çok başarılı değil siniz daha başarılı olabilir gerektiği kadar test belunmadığını düşünüyorum gerçekten yeterli deilk

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir