Siyah Noktalar Nasıl Kaybolur Giderilir

Siyah Noktalar Nasıl Geçer , Siyah Noktalar Nasıl Kaybolur , Siyah Noktalar Nasıl Giderilir

Sivilce ya da tıbbi ismi ile akne, gençlerin ergenlik döneminde yaşadığı en büyük sorun.
En sık rastlanılan cilt problemlerinden biri olan sivilce, neredeyse tüm gençlerin korkulu rüyası olmakta.

Yüzünüzde oluşan siyah noktaları ve sivilceleri eğer tırnak ile sıkıp kurtulmayı deniyorsanız büyük hata yapıyorsunuz.

İşte siyah nokta ve sivilcelerden kurtulma yöntemi.

Genellikle yanaklarda, alın bölgesinde ve sırtta oluşan akne, yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Uzmanlar siyah noktaların, sivilcenin habercisi olduğunu söylüyorlar.

Sivilcelerin temiz olmayan bir cildin göstergesi olduğunu belirten cilt uzmanları, cilt temizliğinin önemine dikkat çekiyorlar.

Dermatolog Yasemin Fatih Amato, siyah noktaların cildin altında oluşan yağ ve kirin sembolü olduğunu söylüyor.

Sivilcenin ergenlik döneminin kaçınılmaz bir sonucu olarak görüldüğünü bildiren Yasemin Fatih Amato, cilt temizliği ile bu problemin önüne geçilebileceğini belirtiyor.

Siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerekiyor, Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilceleriin habercisidir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur.

Özellikle sivilcelenmeye meyilli olan ciltlerin tonik yardımı ile günlük olarak temizlenmesi , Yüzünde siyah nokta olanların da buhar banyosu yapması gerekiyor.

Siyah noktalar kesinlikle tırnak ile sıkılmamalıdır. Ciltlerinde siyah noktalar olan kişilerin yüzlerini on dakika havlu altında buhar banyosu yapması yararlı olacaktır.

Yapılan buhar banyosundan sonra siyah noktaların el değdirmeden kulak temizleyicisi ile temizlenmesi gerekir. Cilt üstünde çok sayıda siyah nokta bulunması halinde mutlaka bir uzmana danışılması gerekiyor.

Sivilce oluşumunun doğru bir bakım ile büyük oranda önüne geçilebilir. Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilceler ortaya çıkar.

Yağ bezleri, sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Ergenlik döneminde sebum salgısı artar ve ciltteki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması, sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır.

Bu aşamadan sonra gözenekler genişleyerek siyah noktaları oluşturur, bu alanlara kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücrelerin birikerek sivilceyi oluşturmaktadır.

Dermatolog Yasemin Fatih Amato, bu yüzden sivilce problemi olan kişilerin akne problemini daha az yaşaması için her gece yastığını değiştirmesi gerektiğini söylüyor.

Akne konusunda bilmeniz gerekenler

• Akneli ciltlerde pH dengesi bozulduğundan mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerin kullanılması gerekir.

• Sabun şeklindeki temizleyiciler, siyah noktaların oluşumunu artırır. Bu nedenle jel kıvamındaki ürünlerin kullanılması gerekir.

• Kaşınan ya da sıkılan sivilceler cildinizde kalıcı izler bırakabilir.

• Yüzlerinde akne olan erkekler jilet yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır.

• Akneli cilde, yüz yıkandıktan hemen sonra nemlendirici kesinlikle sürülmemelidir.

Siyah noktalar nasıl kaybolur siyah noktaları geçirmenin yolları

One thought on “Siyah Noktalar Nasıl Kaybolur Giderilir

  • 18/03/2014 tarihinde, saat 23:34
    Permalink

    Merhaba,benim burnumun üzerinde rahat yirmi tane artık büyümüş siyah noktalar var beni çok rahatsız ediyor en pratik çözüm ne olur benim için böyle sokağa bile çıkmak istemiyorum evde ne uygulayabilirim teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir