Siyah Pirinç Nedir,Yararları ,kullanımı

Siyah Pirinç Nedir?
Siyah Pirinç Yararları Nelerdir?
siyah pirincin faydaları nedir

Siyah Pirinç Nedir?
Siyah renkli bir pirinc türüdür. Uzak doğu mutfağında önemli yeri vardır. Pişirildiğinde, morumsu bir renk alan bu pirinçten indonezya’da tatlı şarap yapılırmış. Besin değeri yüksek, demir ve lif açısından zengindir. İyi bir bir antioksidandır.

Siyah Pirinç Yararları
Bilim adamları, bu ürünün, içerdiği zararlı molekülleri temizleyen antioksidanlar sayesinde damarların korunmasına yadımcı olabileceğinin ve kansere yol açan DNA bozulmasını önleyebileceğini söylemektedir.

Siyah Pirinç Kullanımı

Normal pirinç pilavı olarak pişiriliyor
Beyaz pirinç kadar çabuk pişmiyor oldukça geç pişiyor.1 bardak pirinç için 3 bardak su kullanılıyor.

Siyah pirinç Pilavı Sade Tarif

Malzemeler:
2 su bardağı siyah pirinç
3 su bardağı sıcak su
50 gr. tereyağı veya 1 Türk kahvesi fincanı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:
Ayıklayıp yıkadığımız Siyah pirinçleri, yaklaşık 1 saat kadar ılık suda ıslatırız. Daha sonra, orta boy pilav tenceresinde, yağımızı kızdırıp, siyah pirinçlerimizi kavururuz. Daha sonra üzerine suyunu ve tuzunu ekleyip kaynamaya bırakırız. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp, suyunu çekinceye kadar kısık ateşte pişiririz. Ateşten alıp yaklaşık 15 dakika kadar demlendirdikten sonra sıcak olarak servise sunarız.
————————————————————————————————————————————————————-

Siyah Pirinç Nedir,Yararları ,kullanımı Siyah Pirinç Nedir? Siyah Pirinç Yararları Nelerdir? siyah pirincin faydaları nedir Siyah Pirinç Nedir? Siyah renkli bir pirinc türüdür. Uzak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir