Solunum Yolları Tıkanmalarında İlk Yardım

Solunumun durmasında uygulanacak ilk yardım yöntemleri, bu yazımızda sizlere solunum yolu tıkanmalarındaki ilk yardım çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Solunum yollarında tıkanmanın şiddetine göre kısmi tıkanma ve tam tıkanma olmak üzere iki çeşit sorun olabilir. Kısmi tıkanmada hasta biraz daha şanslıdır. Çünkü vücuda az da olsa hava girişi sağlanabilir. Kişinin ağzında veya nefes borusunda takılı kalan bir cisim buna neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişiyi öksürtmek ve hava basıncı yoluyla bu cismin çıkmasının sağlanması en çok başvurulan ilk yardım yöntemidir.

Tam tıkanma durumunda ise soluk borusu tam olarak kapalıdır ve hiçbir hava giriş çıkışı olmamaktadır. Bu durumda hastanın kısıtlı bir süre içinde tedavi edilmesi gerekir. Çünkü hava girişi olmadığı için doku ölümleri başlar ve kişi kısa süre içinde ölebilir. Bu gibi durumlarda önce kişinin bilinci açık mı diye kontrol edilir, daha sonra ayakta durması sağlanır. Kişinin iki kürek kemiği arasına iki kez vurulur. Bir el yumruk yapılarak midenin üst kısmına göğüs kemiği altına gelecek şekilde yerleştirilerek bu bölgeye aşağı yukarı doğru basınç uygulanır. Bu hareket soluk borusuna tıkanan yabancı cisim çıkarılana kadar uygulanır. Eğer cisim hala çıkmazsa iki kürek kemiğinin arasına beş kez sertçe vurulur. Hiçbir şey fayda etmiyorsa suni tenefüs uygulanır. Özellikle suni tenefüs kişiyi hayatta tutacak en önemli kaynak olabilir. Kişi hastaneye yetiştirilip cisim çıkarılana kadar yapılan suni tenefüs kişinin bilinç kaybını önleyecektir.

images (6)

Solunum Yolu Tıkanması Durumunda Uygulanacak İlk Yardım Çeşitleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir