Stresle başa çıkmanın yolları

Profesörler öğrencilere, üniversiteye giriş sınavı öncesi stresle başa çıkmanın yollarını anlattı. Prof. Dr. İnceer, gençlere mutlu olacakları işleri yapmalarını önererek, kendi hayatından örnek verdi. Prof. Dr. İnceer, 17 yaşında üniversite sınavlarına hazırlanırken babasını kaybettiğini ancak “Babam başarılı olmamı isterdi” diyerek olumlu düşündüğünü ve sınavı kazandığını evlilikten sonra eşinin çalışmasına izin vermediğini bir gün ona “Çalışabilirsin” dediğinde memur olarak girdiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör olup öğrencilerine ders verdiğini anlattı. Prof. Dr. Benal İnceer, “Başarının sırrı kişinin istediği işi yapması. Olumlu düşünün, Hayaller kurun. Yapmak istediklerinizi zihninizde canlandırın. İyimser olun. İç sesinize hep ’evet’ dedirtin. Başarı için yeterek istek, iyimserlik ve sebat gerekiyor. Kendinize engel koymayın. Kendinize ’mükemmel, yetenekli ve başarılı olmalıyım’ deyin ancak bunu sizi yıpratacak, hasta edecek boyuta taşımayın” dedi.

Konak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Alaattin Kurt da gençlere hayallerinin peşinden giden Bolulu Hasan’ın hikayesini anlattı. Kurt, “Sevmediğiniz iş sizi mutsuz eder. İstediğiniz mesleği seçin. Hedefe ulaşırken çalışma disiplini kurun” diye konuştu.

Öğrenciler de “Üniversiteyi kazansak da bu kez iş bulma kaygımız olacak” ve “Başarının ölçüsü üniversiteyi bitirmek mi? Kişi üniversite okumadan da hayatta başarılı olabilir” yönündeki düşüncelerini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir