Su Döngüsü Nedir

Su döngüsü nasıl oluşur ne demek, su döngüsü nedir

Su, doğal kuvvetler ve hava hareketleri nedeniyle atmosfer ile yeryüzündeki karalar ve sular arasında sistemli bir dönüşüm içindedir. Buna su döngüsü veya hidrolojik dolaşım denmektedir.

Güneş enerjisi sayesinde ısınan bazı kaynaklardan atmosfere çıkan su buharı; yağmur kar dolu gibi yağış biçimlerinden biriyle yeniden yeryüzüne iner. Bu inen suyun bir miktarı yer altı sularına karışırken daha büyük bir kısmı göl ve deniz gibi kaynaklarda birikir. Su döngüsü süreklidir. Bitkilerin terlemesi de  su döngüsüne örnektir.

Yeryüzündeki bütün sular su döngüsünün içinde yer almaktadır. Bu demek oluyor ki denizlerden buharlaşan yağış şeklinde yeryüzüne inmekte bir kısmı yer altı sularına karışmaktadır. Yer altı sularının son toplanma yeri ise deniz ve okyanuslardır. Buralarda biriken sular su döngüsüne katılmaya devam eder. Buna uzun su devri denir. Deniz ve okyanuslardan buharlaşan suyun karalara geçmeden tekrar yağmur kar dolu biçiminde deniz ve okyanuslara geçmesine kısa su devri adı verilir.

Buharlaşma ve terleme yoluyla yükselen su bulutlarda yoğunlaşarak tekrar yağış olarak yeryüzüne iner. Yağış olarak geri dönen sular yeraltı ve yer üstü sularında birikir. Böylece su döngüsü devam eder.

Su Döngüsü Nedir Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir