Su İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Atasözleri, atalarımızın yaşadıkları tecrübelere dayanarak bizlere ders niteliğinde olması için söylemiş oldukları anlamlı sözlerin geneline verilen addır. Eski zamanlardan beri atasözleri hayatımızda önemli bir yere sahip olmuş ve hemen hemen her alanda kullanılmaya devam etmiştir. Bizler de sizler için düzenlemekte olduğumuz bu çalışma ile birlikte, sizlere su ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca bilgi vereceğiz.

su ile ilgili atasözü ile ilgili görsel sonucu

Su İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Acı acıyı keser, su sancıyı : Zor bir durumun içerisinde çıkmak için yine zor bir yöntem tercih edilmesi anlamına gelmektedir.

Acıkanın yanağından, susayanın dudağından belli olur : Bir kimsenin hem fiziki hem de ruhsal yönden ne durumda olduğunun yüzünden anlaşılması anlamına gelmektedir.

Değirmenin suyu nereden geliyor: Herhangi bir iş ile ilgili yapılan masrafların kaynağının nereden geldiğinin merak edilmesi anlamına gelmektedir.

Ekmek istemez, su istemez: Bir kimsenin hiçbir masrafının olmaması anlamına gelmektedir.

At görür aksar, su görür susar : Bir kimsenin öğrenmek istediği bir şey var ise onunla ilgili tüm yolları denemesi anlamına gelmektedir.

Acıkan doymam sanır, susayan kanmam sanır : Uzun süre boyunca bir şeyin eksikliğini yaşayan bir kimse, onu elde ettiği zaman bile kendisine yetmeyeceğini düşünmesi anlamına gelmektedir.

Adamın yere bakanından, suyun yavaş akanından kork : Kendisi ile ilgili şeyleri açığa çıkarmayan kişilerin yavaş akan su misali tehlikeli olacağı anlamına gelmektedir.

Su İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir