Tamburi Cemil Bey Kimdir? Araştırınız

Tamburi Cemil Bey Kimdir? Araştırınız

Tamburi Cemil Bey veya Tanburi Cemil Bey (Fransız: Tambouri Cemil Bey), (1873, İstanbul – 28 Temmuz 1916, İstanbul) Osmanlı bir tambur, yaylı tambur, kemençe ve lavta virtüozu ve besteciydi ve taksime büyük katkıda bulundu Osmanlı klasik müziğinde makam / makam doğaçlaması). Oğlu Mesut Cemil Bey, eşit derecede tanınmış bir Türk tambur virtüuzuydu.

Cemil Bey, Osmanlı İmparatorluğu’nda İstanbul’da 1871’de veya 1873’de dünyaya geldi; doğum tarihi belirsiz. İlk derslerini Kanuni Ahmet Bey’den, kemancı Kemani Aleksan’dan aldı ve ilk aletleri keman ve kanun olmak üzere aldı. Ortaokulu bitirdikten sonra memurlar için bir okulda (Mülkiye) devam etti, sonra da kendisini müziğe adadı ve eğitiminden vazgeçti. Tanbur’u gençliğinin erken dönemlerinde oynamaya başlamış ve 20 yaşına gelindiğinde, İstanbul’un tamburları arasındaki ünlüsü şimdiden yayılmıştı. Tambur’un geleneksel oyun tekniklerini değiştirerek, zengin ve çevik bir toplama tarzı üzerine enerjisel bir teknik geliştirdi ve bu aletin sonoritesini büyük ölçüde aydınlattı. Daha sonra, Yunan klasik kökenli Vassilis’in (1845-1907) Osmanlı kemençevesinin virüslü olma düzeyinin “referans olarak görülmesi” sebebiyle, klasik kemeneyi çalmaya başladı ve şaşırtıcı derecede yüksek bir tekniğe kavuştu. “, bazı amatörlerin kıyasla düşünüldüğü düşünüldü … O da Yaylı tamburunun mucidi oldu.

Cemil Bey aldığı herhangi bir enstrümanı çaldı: lavta, viyolonsel, yaylı tanbur, zurna ve diğer virtüözlerle çaldı. Tanbur, kemençe, lavta, viyolonsel ve yaylı tanbur ile 78 rpms’de yaptığı taksimler ve enstrümantal çalışmaları, onu takip eden müzisyen nesiller üzerinde önemli etkiye sahipti. Oluşturduğu peşrevler ve sazemiler, geliştirilmiş bir performans tekniği gerektiren, harika lezzetlerdir.

Yakın arkadaşımız Mahmut Demirhan’ın sözlerine güvenmek istersek:

“Kemençe üzerinde duyulmamış bir güven, kolaylık ve huzurla yola çıktı; yüksek gerdaniye, yüksek muhayyer ve hatta yüksek çarganın çok yoğun ve birbirine bitişik notalarından en azından melodiden düşmeden parmakla dalga geçmeden melodileri net ve keskin bir şekilde çalar; ve hepsi yüzündeki rahatsızlıktan en ufak bir iz bırakmadan. ”
Sonunda alkolizmden mustarip çok hassas ve gergin bir kişiydi. Onun bestelerinin çoğunun kayıtlarında muhafaza edildi, ancak bazılarının çalışmaları öldü, tamamlanmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir