tarihteki gelişmelerin günümüze aktarılmasında kullanılan bilgilerin kalıcılığını sağlayan icatlar

Tarihteki gelişmelerin günümüze aktarılmasında kullanılan icatlar nelerdir, bu yazımızda sizlere tarihteki gelişmeleri günümüze aktarmada kolaylık sağlayan bazı icatlar hakkında bilgi vereceğiz.

Tarihteki gelişmeler insanlığın geleceğine ışık tutan, ona yön veren ve millet bilinci kazandıran gelişmelerdir. İnsanların tarihini bilmesi kadar yorumlaması ve kaydetmesi de gerekir. Hayatımızda küçük ve değersiz olarak gördüğümüz bazı icatlar aslında tarihi gelişmelerin gelecek kuşaklara aktarılmasında kullanılan bir teknoloji harikası olabilmektedir. Şimdi bunlar hakkında kısa bilgi verelim.

İlk icat şüphesiz ki yazı ve kağıttır. Bu ikilinin gelişmesi sayesinde bilgiler arşivlenmekte ve yüzyıllar boyunca saklanabilmektedir. Söz uçar yazı kalır. Geçmişte yazılan yazılar sayesinde tarihimizi en birinci kaynaktan öğrenebiliriz.

Resimler de aslında bir sanat eseri olmasının yanı sıra fotoğraf makinesinin olmadığı zamanlarda tarihimize ışık tutan önemli kaynaklardır. Mesela savaşların ve padişahların resimlerinden dönem şartlarını okumamız mümkün olabilir. Daha sonra fotoğraf makinelerinin icadıyla birlikte bu durum daha da kolaylaşmıştır.

Günümüzde ise en çok kullanılan yöntem video ve ses kaydedicilerdir. Bu teknolojinin geldiği son noktada en doğru ve güvenilir tarih kaynaklarını okumamız mümkündür çünkü video ve ses kayıtlarında tahribat yapmak ve gerçeği gizlemek çok zordur.

342639-3-4-cea2e

Tarihi gelişmeleri gelecek kuşaklara aktaran icatlar hakkında yorumlarınızı aşağıda hemen bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir