Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi

Cumhuriyetin ilk yıllarında insanlar yaşamsal faaliyetlerini karşılamak için ihtiyaç duydukları geçim kaynağına tarımla uğraşarak ulaşırlardı. Çok sayıda insan kırsal kesimlerde yaşadığından dolayı tarımla uğraşmak daha kolay olurdu ve bu sebepten dolayı ülkemiz topraklarında cumhuriyet döneminde tarım ile uğraşan insan sayısında artış söz konusu olmuştu. Ülkemiz tarıma dayalı bir ülke olarak kabul edilerek ülkede bulunan çok sayıda insanın tarım ile uğraştığı bilinmektedir. Tarımla uğraşan insanlar, hem kendi geçim kaynaklarını sağlamakta, hem de insanların temel ihtiyaçlarının başında gelen beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına destek sağlarlar. Tarım ile uğraşan insanlar toplum için büyük bir öneme sahiptir. Bizler de bu önemden daha fazla bahsetmek amacı ile düzenlemekte olduğumuz bu yazıda, sizlere tarımın Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi kısaca bilgi vereceğiz.

tarım ile ilgili görsel sonucu

Tarım ülke içerisinde çok etkili olduğu gibi ülke dışında da etkisi büyük olmaktadır. Ülkemiz tarıma çok elverişli bir ülke olduğundan dolayı çok sayıda tarım ürünü meydana gelmekte ve bu ürünler yurt dışına ihracat edilmektedir. Bu sayede ülke diğer ülkelerden gelir elde etmiş olur. Bu durum ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Tarımla uğraşan insanlar hem bizler hem de ülke ekonomisi için çok önemlidir. Bu nedenden dolayı onlara her zaman gereken desteği vermemiz gerekir.

Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir