Thomas Edison’un Hayatı

Thomas Edison Hakkında Bilgi, Thomas Edison’un Hayatı

Amerika’nın Ohio eyaletinde 11 Şubat 1847 tarihinde doğan Thomas Edison, yedi kardeşin yedincisi olarak dünyaya gelmiştir. İlköğretim çağlarında çok da başarılı olmayan ünlü bilim adamı ilk öğretime başladıktan birkaç ay sonra başarısızlığı sebebiyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Bundan sonraki öğretimini özel hocalardan alan Thomas Edison on yaşından sonra fizik ve kimya üzerinde yoğunlaştı.

Trenlerde gazete satarak ailesinin geçimine yardım eden Edison Michael Faraday’ın “Experimental Research in Electricity” adlı eserini okuyarak bu eserden çok etkilendi. Bundan sonra ünlü bilim adamının deneylerini yineleyerek bir yandan da kendi deneylerini yaptı.

1868 yılında kendi tasarladığı bir oy kayıt makinesinin patentini aldı. Alet büyük ilgi toplasa da kimse tarafından satın alınmadı. Tüm parasını kaybeden Edison Londra’ya gitti ve burada altın borsasını takip eden telgrafın bozulması üzerine bu cihazı tamir etti. Bu olaydan sonra birçok işe imza atarak kısa sürede büyük bir servet kazandı. 21 Ekim 1879’da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü bularak büyük bir buluşa imza atmış oldu.

 

 

Thomas Edison Kimdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir