Tırnak kırılması nedenleri

Tırnaklar neden kırılır
Tırnak kırılması neye bağlıdır

Yetersiz beslenme
Ellerin sürekli Deterjan gibi kimyasallara maruz kalması
Bazen de özellikle tiroit beziyle ilgili metabolizma hastalıklarından olur.
Saçlar gibi tırnaklarda genel sağlık durumunun yansımasıdır. Sık ve kolay kırılan tırnaklar çoğunlukla vücuttaki bir eksikliğin göstergesidir. Kolay kırılan tırnaklarda öncelikli düşünülmesi gereken vücut ve dolayısı ile tırnakların susuz kalmasıdır. Böyle bir şikâyetiniz varsa günde ortalama sekiz bardak su içmek konusunda kendinizi alıştırın.

Tırnakların kolay kırılmasının bir diğer nedeni yağ eksikliği olabilir ancak bu durum alınan yağ miktarını arttırmakla değil de dengeli beslenme ile çözülebilir.

Tırnakların kolay kırılmasının en yaygın sebebi vitamin ve mineral eksikliğidir. Başlıca demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği… Tabii hepinizin bildiği gibi en sağlıklı çözüm dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bununla beraber multivitamin tabletler veya kalsiyum, çinko, magnezyum… preparatları da eksiklerin yerine konulmasında önerilen besin takviyeleridir.

Demir eksikliği anemisine bağlı tırnak bulgularını diğerlerinde ayırmak gerekirse tırnaklarda kolay kırılmanın yanı sıra uzunlamasına kabarık çizgilenme, düzleşme, çukurlaşma da görülür. Demir eksikliği anemisinin tedavisi ile bu şikayetler de ortadan kaybolur. Ve takviye olarak da bol bol üzüm suyu, erik suyu, havuç suyu önerilir.

————————————————————————————————————————————————————-

Tırnak kırılması nedenleri Tırnaklar neden kırılır Tırnak kırılması neye bağlıdır Yetersiz beslenme Ellerin sürekli Deterjan gibi kimyasallara maruz kalması Bazen de özellikle tiroit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir