Tırnak Kırılması Sebepleri

Tırnak Kırılmasının Sebepleri,
Tırnak Kırılması neden olur,
Tırnak Kırılmasının nedenleri

Tırnaklar Neden Kırılır Sebepleri

Yetersiz beslenme
Ellerin sürekli Deterjan gibi kimyasallara maruz kalması
Bazen de özellikle tiroit beziyle ilgili metabolizma hastalıklarından olur.

Tırnakların Çabuk Kırılması ve Çocuklarda Tırnak Kırılması:

Eğer vücutta özel bir vitamin eksikliği yoksa, beslenme bozukluğundan kaynaklanmıyorsa tırnak kırılması genellikle dış etkenlere (deterjan, güneş vb.) bağlıdır.

Tırnağın sertliğini azaltıp esnekliğini arttıran, böylece kırılmaların önüne geçen sölüsyonlarlar bulunmaktadır.

Sertlik solüsyonları adı verilen bu destekleyici sıvıları eczanelerden yada parfümerilerden bulabilrsiniz.

Bu solüsyonlar kullanmaya başladğınızdan itibaren iki üç haftadan sonra tırnaklarınız sertleşmeye ve düzelip uzamaya başlar. Bunun dışında dış etkenlerden korumak, kurutucu, alkalen maddelerden tırnaklarını uzak tutmak oldukça önemlidir.

Tırnakların kolay kırılmasının bir diğer nedeni yağ eksikliği olabilir ancak bu durum alınan yağ miktarını arttırmakla değil de dengeli beslenme ile çözülebilir.
Tırnakların kolay kırılmasının en yaygın sebebi vitamin ve mineral eksikliğidir. Başlıca demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği… Tabii hepinizin bildiği gibi en sağlıklı çözüm dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bununla beraber multivitamin tabletler veya kalsiyum, çinko, magnezyum… preparatları da eksiklerin yerine konulmasında önerilen besin takviyeleridir.

Demir eksikliği anemisine bağlı tırnak bulgularını diğerlerinde ayırmak gerekirse tırnaklarda kolay kırılmanın yanı sıra uzunlamasına kabarık çizgilenme, düzleşme, çukurlaşma da görülür. Demir eksikliği anemisinin tedavisi ile bu şikayetler de ortadan kaybolur. Ve takviye olarak da bol bol üzüm suyu, erik suyu, havuç suyu önerilir.

————————————————————————————————————————————————————-

Tırnak Kırılması Sebepleri Tırnak Kırılmasının Sebepleri, Tırnak Kırılması neden olur, Tırnak Kırılmasının nedenleri Tırnaklar Neden Kırılır Sebepleri Yetersiz beslenme Ellerin sürekli Deterjan gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir