Toros Dağları Olmasaydı Ülkemizin İkliminde Ne Gibi Değişiklikler Olurdu

Ülkemizin kuzeyinde ve güneyindeki Toros dağları olmasa ülkemiz iklimi açısından ne gibi değişiklikler olurda hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’nin kuzeyi ve güneyinde bulunan Toros Dağları Karadeniz ve Akdeniz kıyılarını bir şerit gibi çevrelemektedir. Bunun sonucunda deniz etkisi dediğimiz ılıman hava ve iklim koşulları dağların tepesinden aşamadığı için dağların arkasında kalan iç kesimlerde deniz etkisi tam olarak hissedilmez. Bu nedenle yurdumuzun büyük bir bölümünde karasal iklim etkili olur. Aslında ülkemizde sıcaklık ortalamaları özellikle kış mevsimlerinde büyük ölçüde düşmektedir. Bunun nedeni de ülkemizin kuzeyi ve güneyindeki dağların uzanışının denize paralel olmasından kaynaklanır. Eğer ülkemizde Toros Dağları olmasaydı deniz etkisi iç kesimlere kadar uzanacak ve belki de Ankara gibi karasallığın en yoğun hissedildiği şehirlerde bile deniz etkisi hissedileceği için kış mevsimlerinde hava sıcaklıkları anormal bir şekilde düşmeyecekti.

Ayrıca iç kesimlerdeki bitki örtüsünün de tıpkı deniz kıyılarında olduğu gibi daha yeşil ve makilik alanların daha fazla olacağı iddia edilebilir. Çünkü iklim büyük ölçüde bitki örtüsünü de etkilemektedir. Bitki örtüsünün daha gür olduğu Türkiye’de tarımsal çeşitlilik daha da artacak, iç kesimlerde sadece soğuğa dayanıklı buğday ve arpa gibi ürünler değil daha farklı ürünler de yetiştirilebilecekti. Tıpkı ayçiçeği ve portakal gibi.

i

Toros Dağları Olmasaydı Ülkemiz İkliminde Ne Gibi Değişiklikler Olurdu Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir