Türk dilinin yabancı kelimeler karşısındaki durumu ve yapılması gerekenler

Türkçenin yozlaşması, türk dilinin yabancı kelimeler karşısındaki durumu ve yapılması gerekenler hakkında öneriler sunacağız.

Bugün dünya üzerinde pek çok dil birbiriyle etkileşim içindedir. Özellikle Türkçe, yayıldığı coğrafyanın genişliği ve başka dillere yakın coğrafyalara komşu olması dolayısıyla yabancı dillerden en çok etkilenen dillerden bir tanesidir. Türkçe’nin küreselleşen dünyada bu kadar hızlı değişmesi de kaçınılmaz olmuştur. Son otuz yılda Türkçe büyük bir evrim geçirmiş ve eski sadeliğini büyük ölçüde kaybetmiştir. Bir kuşak önce konuşulan Türkçe ile bugün konuşulan Türkçe arasında büyük farklılıklar vardır. Dilimize özellikle İngilizce ve diğer batı dillerinden pek çok yabancı kelime girmiş ve dilimizin naifliğini, duruluğunu kaybetmesine neden olmuştur. Öyle ki insanlar bile bu durumu bir süre sonra yadırgamaya ve önemsememeye başlamıştır. Çünkü insanlar bile teknolojinin getirdiği yenilikleri takip edecek güce ulaşamamıştır. Bu gelişmeler kuşkusuz dilimizin yozlaşmasına neden olmaktadır. İnsanların dillerine yabancılaşması yakında pek çok kültürel sorunu beraberinde getirecektir. Çünkü dil insanların, kültürlerin, tarihlerin geçmişte şekillendirdiği değerlerden biridir ve dil toplumların bu kültürlerini yansıtan, kültürleri taşıyan en önemli araçtır. Eğer dilimiz batı dillerinin etkisinde kalmaya devam ederse bu vasfını yitirecek ve ileride kültürüne yabancı nesillerin yetişmesine neden olacaktır. Bu da toplumda büyük sosyolojik sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle öz türkçemizi en iyi şekilde öğrenelim. Kullandığımız yabancı kökenli kelimelerin yerine aynı anlamı karşılayan Türkçe kelimeleri kullanalım. Ayrıca bunu da herkese tavsiye edelim. Ancak bu şekilde dilimizi koruyup geliştirebiliriz.

indir (7)

Türkçe’nin Yabancı Dillerin Etkisinden Kurtulması İçin Neler Yapabiliriz Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

6 thoughts on “Türk dilinin yabancı kelimeler karşısındaki durumu ve yapılması gerekenler

 • 11/02/2018 tarihinde, saat 19:32
  Permalink

  Hoca en az 15. 20 sayfa dedi nerden bulabilirim lütfen yardımcı olabilirmisiniz

  Yanıtla
 • 08/12/2016 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Çok teşekkür ederim ödevimde cok büyük katkısı olucak :D

  Yanıtla
 • 24/11/2016 tarihinde, saat 17:03
  Permalink

  evet bende tesekkur ederim

  Yanıtla
 • 24/11/2016 tarihinde, saat 17:02
  Permalink

  ya arkadaşlar daha uzun paragraf yapın hoca en az 8 sayfa olsun diyo siz ise 1 sayfa kadar sey yapıyonuz azıcık daha uzun yapın lütfen am yinede tesekkurler

  Yanıtla
  • 18/03/2017 tarihinde, saat 15:53
   Permalink

   meraba bızden de hoca 5 sayfa ıstedı.hangı sayfadan buldugunu yazabılırmısın? yada kopyala yapıstırdan yaptıgın odewı bna atabılırmısn

   Yanıtla
 • 17/12/2015 tarihinde, saat 18:36
  Permalink

  Çok teşekkür ederim ödevimde yararlanıcam

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir