Türkçe Olimpiyatları

TÜRKÇEDER tarafından düzenlenen olimpiyatlara sitemiz eokulegitim.com da dahil oldu ve tecrübelerimizi aktarmaya karar verdik. Bodrum Antik Tiyatro’da yapılacak gösteriye 20 ülkeden  100 kadar öğrenci iştirak ediyor.

Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Antik Tiyatro’da düzenlenen basın toplantısında, etkinliğin tarih, kültür, doğa, sevgi, kardeşlik ve barışın sembolü Bodrum’da düzenlenmesinin sevindirici olduğunu ifade etti.

Oyunlarda Türk kültürünün ve medeniyetinin tanıtılacağını anlatan Gödekmerdan, tarihe şehitlik eden Antik Tiyatro’da düzenlenecek etkinliğin ayrı bir anlamı olduğunu kaydetti.

Önceki Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen de spor olimpiyatlarının 1896 yılında başladığını hatırlattı. Ali Şen, olimpiyatların hoşgörü, sevgi ve barış vasıflarının olduğunu, bu vasıflara sahip olmayan gençlerin hayatta başarılı olamayacaklarını ve ülkelerine katkı sağlayamayacaklarını belirtti.

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki öğrencilerin Türkiye’ye gelerek sevgiyi ve hoşgörüyü tatmasının önemli olduğuna işaret eden Şen, şöyle konuştu: “Afrika’daki 57 ülkenin 44’ünde Türk okulları var. O okullara hizmet, eğitim götüreceksiniz, finansmanı sağlayacaksınız, ayrı lisanlarda eğitimler vereceksiniz, aileler çocuklarını size emanet edecek. Bu inanılmaz büyük bir organizasyon. Burada kimin katkısı varsa başta Fethullah Gülen hoca, tebrik ederim. Eğitime yapılan katkı, başka işlerle kıyaslanamaz.”

Türkçe Olimpiyatları Bodrum Etkinliği Organizasyon Komitesi’nden iş adamı Ayhan Bermek ise Bodrum Antik Tiyatro’nun 11 Haziran’da çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Yaşar Yıldız ve belde belediye başkanları katıldı. 30 Mayıs-14 Haziran’da yapılacak 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 135 ülkeden bin 500 öğrenci katılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir