Türkiye en çok hangi ülkelerle ticaret yapıyor

Türkiye hangi ülkelerle ithalat ihracat yapıyor, bu yazımızda Türkiye’nin en çok ticaret yapıtğı ülkeler hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Türkiye hem ithalatının hem de ihracatının %80’ini Avrupa ülkeleriyle yapmaktadır. Zaten Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmek istemesinin temel amacı da birliğe girerek gümrük birliği ve vize muafiyetlerinden faydalanarak ithalat ve ihracatı kolaylaştırmaktır. Türkiye’nin Avrupa’da en çok ithalat ve ihracat yaptığı ülke ise bağlarımızın en yoğun olduğu ülke olan Almanya’dır. Almanya ile geçen yılki ihracatımız 14 milyar, ithalatımız 24 milyar dolar olmuştur. Bunun yanı sıra Türkiye’nin en çok ticaret yaptığı ülkelerden biri de Rusya’dır. Rusya’ya ihracatımız 12 milyar, ithalatımız 25 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Rusya ile vizelerin karşılıklı olarak kalkması sonucu ticaret ve turizm bağımız gelişmiş, böylelikle iki ülke açısından da iyi bir kazanım olmuştur.

Türkiye’nin ticaret yaptığı diğer ülkeler ise sırayla İngiltere, Fransa, İtalya, Irak, İran, ABD, Japonya ve Çin’dir. Özellikle Çin’in ucuz iş gücü ve ucuz ürünlerinden dolayı ithalat konusunda en çok ticaret yaptığımız ülkedir. İran ve Irak ile de enerji alanlarında anlaşmalarımız olduğu için yoğun bir ticaret hacmine sahibiz.

israile_ro_ro_seferi_h6963

Türkiye’nin Ticaret Yaptığı Ülkeler Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir