Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Sorunlar Nelerdir

Bu yazımızda, sizlere Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Sorunlar Nelerdir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

yunanistan ve türkiye ile ilgili görsel sonucu

Türk insanı ile Yunan insanlarının etkileşimi, tarihin çok eski dönemlerine dayanmaktadır. İki taraf arasında tarihin ilk etkileşimi, 11. yüzyılda Selçuklu Devleti’nin Anadolu kapılarına gelmesi ile başlamıştır. Zaman içerisinde burada bulunan Bizans İmparatorluğu Osmanlılar tarafından fetih edilmiş ve yok edilmiştir. Sonrasında ise 1462 Mora Yarımadası’nın da fethi ile birlikte Yunanlar, yaklaşık 450 sene boyunca Osmanlı Devleti himayesi altında kalmışlardır.

O dönemlerde Osmanlı Devleti bir hoşgörü politikası izlediğinden dolayı Yunanlar Osmanlı içerisinde de kendi benliklerini, dillerini, dinlerini ve kültürel değerleri kaybetmeden özgür biçimde yaşamışlardır. Bu rahat ortamın var olmasından dolayı da milletler arasında pek sorun yaşanmamış, iki taraf uzun yıllar barış içerisinde yaşam sürdürmüş ve etkileşmişlerdir.

1789 yılında yaşanan Fransız İhtilali, tüm dünya milletlerini etkilediği gibi Yunanları da etkilemiş ve bundan sonra Yunanlar kendi devletlerini kurmak istemişlerdir. Dolayısı ile 20. yüzyıla doğru gelindiği zaman iki taraf arasında sorunlar başgöstermiş, savaşlar çıkmıştır. Bu sorunlardan bazıları da günümüze dek devam etmiştir.

Günümüzde Yunanistan ve Türkiye Arasında Yaşanan Sorunlar

  • Karasuları hattı sorunu bulunmaktadır
  • Hava sahası alanında problemler yaşanmaktadır
  • Ege Adaları bölgesinde hakimiyet iddiası sorunları yaşanmaktadır
  • Kıbrıs’ta hakimiyet problemleri yaşanmaktadır
  • İki tarafın kültürleri de çok benzediğinden, kültürel değerlerin kökeni konusunda sorunlar yaşanmaktadır.

Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Sorunlar Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir