Türkiyede Görülen Bitki Örtüleri ve Özellikleri

Bu yazımızda, sizlere Türkiyede Görülen Bitki Örtüleri ve Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

bozkir

Türkiye, sahip olduğu coğrafi konum nedeniyle diğer ülkelerin pek çoğuna göre büyük avantajlara sahiptir. Ülkemiz, Kuzey yarımküre içerisinde, üç tarafı denizlerle çevrili bir konumda bulunmaktadır. Kıyı şeritlerimizde bulunan dağların konumlanması, ülkenin ekvator çizgisine yakın olması nedeniyle görülen bitki örtüleri de farklılık göstermektedir.

Bu bilgiler ile birlikte ülkemizde yükseltinin, Batıdan Doğuya doğru arttığını da söylersek, bunun da bitki örtüsü üzerinde büyük etkisinin olduğunu görebiliriz. Ülkemizin kıyı bölgelerinde, dağların denize bakan bölgelerinde, buraların iklim koşulları nedeniyle ince yapraklı ve kalın yapraklı ağaçların oluşturduğu ormanlar bulunmaktadır. Ormanlar, doğayı temizleme özelliğine sahip olduklarından dolayı bu bölgelerin hava kalitesi de çok yüksektir.

Ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde ise bitki örtüsü olarak maki görülmektedir. Maki, kurak Akdeniz iklimine karşı dayanıklı, bodur ağaçların oluşturduğu bir bitki örtüsü olarak görülmektedir. Sandal, defne, mersin, zeytin, teşbih ağacı gibi 1-2 metre boyunca ağaçlar görülür.

Ülkemizin iç bölgelerinde ise bozkır (step) bitki örtüsü görülmektedir. İlkbaharda yeşererek yazın sararan otların ve çalılıkların oluşturduğu bu bitki örtüsü İç, Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde görülmektedir.

Yüksek dağlarımızın bulunduğu bölgelerde ise yüksek dağ çayırları görülebilmektedir. Bu çayırlar, yükseltisi 2000 metreyi geçen dağlarda görülmekte ve yılın büyük bir bölümü yeşil olarak kalmaktadır. Bu durum da bu bölgelerde büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır.

Türkiyede Görülen Bitki Örtüleri ve Özellikleri Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir