Türkiye’de Görülen Kıyı Tipleri ve Özellikleri

Bu yazımızda, sizlere Türkiye’de Görülen Kıyı Tipleri ve Özellikleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

türkiye kıyılar ile ilgili görsel sonucu

Türkiye, sahip olduğu coğrafi konum itibari ile pek çok dünya ülkesinden farklı özelliklere sahiptir. Bu bağlamda ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili olan bir yarımada halindedir. Asya ve Avrupa kıtalarının kesişme noktasında bulunan ülkemiz, sahip olduğu boğazlar ve Marmara Denizi ile iki kıta arasındaki sınır görevini görmektedir.

Ülkemizin coğrafi şekillerini incelediğimizde, dağların boylamasına uzandığını görebiliriz. Aynı zamanda yükselti de batı bölgelerden doğu bölgelere doğru gidildikçe artmaktadır. Dağların uzanış şekli ve yükselti, ülkemizde görülen kıyı tiplerinin de çeşitli olması sonucuna yol açmıştır.

Ülkemizde Görülen Kıyı Tipleri ve Bu Kıyıların Özellikleri

  • Boyuna Kıyılar

Dağların deniz boyuna, denize paralel şekilde uzandığı bölgelerde görülen bu kıyı tipinde girinti ve çıkıntılar son derece az görülmektedir. İç kesimlerle kıyı kesimler arasında yüksek dağlar bulunduğundan dolayı ulaşım sağlanması bir hayli güç olan bu bölgelerde devlet, bazı yapay geçitler inşa ederek ulaşımı kolaylaştırmaya çalışmıştır. Karadeniz ve Akdeniz kıyıları, boyuna kıyılara iyi örneklerdir.

  • Enine Kıyılar

Dağların denizlere dik bir şekilde uzandığı yerlerde görülen bu kıyı tipinde girintiler ve çıkıntılar son derece yoğundur. Bu girinti çıkıntılar, bölgede çok fazla körfez ve koy oluşmasına neden olmuştur. İç ve kıyı kesimler arasında yüksek dağlar bulunmadığından ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir. Deniz kıyısında görülen iklim özellikleri, iç kısımlara da yansır. Ege Bölgesi kıyıları, enine kıyılara iyi bir örnektir.

  • Dalmaçya Kıyılar

Denize paralel dağların bulunduğu bölgelerde, iç kısımlara giren suların oluşturduğu kıyı şekilleridir. Ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde örneklerine rastlanır.

  • Ria Kıyılar

Platolar arasında bulunan vadilere giren deniz sularının taşması sonucunda oluşmaktadır. Örneğin İstanbul’da bulunan Haliç, buna iyi bir örnektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir