Türkiye’nin En Fazla İthalat ve İhracat Yaptığı Ülkeler

Bu yazımızda, sizlere Türkiye’nin En Fazla İthalat ve İhracat Yaptığı Ülkeler Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

İlgili resim

Türkiye, sahip olduğu coğrafi konum itibariyle ticaret konusunda pek çok dünya ülkesine göre bazı avantajlara sahip olan bir ülkedir. Dünya üzerinde var olan çeşitli ülkeler, dışarı ülkelerle yaptıkları ticaretin niceliği ve niteliği dahilinde ekonomik olanaklara sahip olabilmektedirler. Türkiye de bu bağlamda, hem dışarıya ürün satan, hem de dışarıdan ürün alan bir ülke olduğundan dolayı dünya pazarında önemli bir yere sahiptir.

İthalat, dışarıda üretilmiş olan ürün veya hizmetlerin satın alınması iken ihracat ise aynı şekilde ülkede üretilen hizmet veya ürünlerin yurtdışına satılması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda ihracat, ülkemizde önemli döviz girdisi sağlar ve ekonomimizin gelişmesine katkıda bulunur.

2016 yılında TUİK’in açıkladığı verilere göre ülkemiz, en fazla ithalatı Rusya ülkesinden yapmıştır. Bununla birlikte yapılan ihracat konusunda ilk sırayı ise Almanya tutmaktadır.

Ülkemiz, bir geçiş rotası üzerinde bulunduğundan dolayı örneğin Rus doğalgazının Avrupa ülkelerine ulaştırılmasında bir köprü görevi görmektedir. Bununla birlikte her yıl yapılan yeni yatırımlar ile birlikte sanayi alanında da atağa kalkılarak ülkenin ekonomik çıkarları korunmaktadır. Ülkemizde sanayinin daha ilerilere taşınabilmesi için daha kaliteli eğitim, siyasi istikrar, güvenlik, ekonomik güç gibi kavramlar gereklidir. Açılan her sanayi tesisi, ülkemizin en ücra köşesindeki hayatın bile bir nebze olsun iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

 

Türkiye’nin En Fazla İthalat ve İhracat Yaptığı Ülkeler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir