Türkiye’nin en genç rektörü

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, 38 yaşında rektörlük koltuğuna oturarak, ”Türkiye’nin en genç rektörü” unvanına sahip oldu.

Prof. Dr. Orbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1994 yılında Amasya Üniversitesi’nin Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı olduğunu lisans eğitimine Amasya Üniversitesi’nde başladığını, sırasıyla yüksek lisans, doktora, doçentlik eğitimlerini Amasya Üniversitesi’nde tamamladığını profesörlük unvanını da Amasya Üniversitesi’nde aldığını belirtti.

Geçen yıl bu göreve getirildiğini hatırlatan Orbay, Türkiye’nin en genç rektörü olmanın kendisi için önemli avantajları bulunduğunu ifade etti.

”Hem ruhen hem yaş olarak genç bir rektörüm” diyen Orbay, şöyle devam etti: ”Öğrencilerimin bir çoğu 18-24 yaş arasında. Onların geçtiği sıralardan çok yakın bir zamanda geçtiğim için, duygularını, düşüncelerini, nelere ne zaman nasıl tepki vereceklerini çok iyi anlıyorum. Türkiye’nin en genç rektörü olarak, daha ileriye gitmek için yürümenin değil koşmanın gerekliliğine inanıyorum.”

”Öğrencilerle çok iyi anlaşıyoruz”
Öğrencilerin kendisine ulaşmakta sıkıntı çekmediklerini, onların sosyal ve kültürel alandaki isteklerini yaşı itibari ile çok iyi anladığını, öğrencilerle sık sık spor müsabakalarında ve kulüp faaliyetlerinde bir araya geldiklerini anlatan Orbay, şöyle konuştu:

”7 bin 500 kişilik bir üniversite olduğumuz için herkes birbirini tanıyor. Öğrencilerime yeri gelindiğinde bir akademisyen, yeri geldiğinde bir idareci, yeri geldiğinde bir arkadaş gibi davranmayı biliyorum. İyi bir arkadaşlık ortamımız var. Bu arkadaşlık ortamını iyi bir ürüne dönüştürmek için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz.”

”Haylaz bir öğrenci rolüne büründüm”
Öğrencileriyle eğlenceli zamanlar geçirdiğini belirten Orbay, bir anısını ise şöyle anlattı: ”Birinci sınıfların ilk derslerinde hocalarıyla anlaşıp öğrenci gibi derslerine girip, haylaz bir öğrenci rolüne büründüm ve dersi kaynatmaya çalıştım. Öğrenciler rektör olduğumu öğrendiklerinde çok şaşırdılar. Hala beni gördüklerinde, ’Hocam hadi derse gelmiyor musun, neden devamsızlık yapıyorsun?’ diye espri yapıyorlar.”

Üniversite olarak genç ve güçlü olduklarını ifade eden Orbay, hep birlikte daha ileriye gitmek için akademik personel ve şehir olarak hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir