türkiyenin iklimsel özellikleri nelerdir

Türkiye’nin iklimi, Türkiye’de görülen iklim türleri nelerdir hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Türkiye, bulunduğu orta kuşak itibarıyla bütün mevsimlerin ve iklim türlerinin net bir şekilde yaşandığı nadir ülkelerden bir tanesidir. Ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim türleri görülmektedir. Bu yazımızda bu iklim türlerini kısaca açıklayacağız.

Akdeniz ikliminde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18-20 derece arasındadır. Yıllık yağış ortalaması 1000 mm civarındadır. Genellikle kış mevsimleri ılıman geçtiği için diğer bölgelerimizde olduğu gibi sıcaklıklar çok düşmez. Bu yüzden kar yağışına fazla rastlanmaz. Akdeniz, Ege ve Trakya’nın kıyı kesimlerinde bu iklim tipine rastlanır. Görülen karakteristik bitki örtüsü makilerdir. Ege Bölgesi’nde dağlar kıyıya dik uzandığı için iklimsel özellikler iç kesimlere kadar etkisini gösterir.

Karadeniz İklimi’nde her mevsim bol yağış görülür. Genellikle Karadeniz kıyılarında görülen bir iklim türüdür. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 derece civarındadır. Yıllık yağış ortalaması ortalama 1500 mm’dir. Bitki örtüsü geniş yapraklı ormanlardır. Bazı özellikleriyle muson iklimine benzerlik gösterse de büyük farklılıkları da bulunur.

Karasal İklim ülkemizde en sık görülen iklim türüdür. İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle Trakya’nın iç kesimlerinde görülür. Kış mevsimlerinde sıcaklıklar çok düşüktür. Kar yağışı ve don olaylarına rastlanır. Yazları ise çok sıcak ve kuraktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 10-12 derece civarındadır. Yıllık yağış ortalaması çok düşüktür. Sadece 300-400 mm arasındadır. Kış mevsiminde ortalama sıcaklıklar -10’lara kadar düşerken yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 25-30 derecelerde seyretmektedir. Bitki örtüsü bozkırlar ve kısa boylu çalılardan oluşur.

indir

Türkiye İklimsel Özellikleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir