Türklerin islamiyete hizmetleri nelerdir

Türklerin İslama faydaları, bu yazımızda sizlere Türklerin İslamiyete katkıları hakkında bilgi vereceğiz.

Türkler karışıklık içinde bulunan ve dış dünyaya açılmaya çalışan Araplar’a ve diğer müslümanlara hep yardım etmiş, tarihin her döneminde müslümanlığın savunucusu ve yayıcısı konumunda bulunmuşlardır. Türkler’deki eski Göktürk-Şaman inancıyla İslamiyet’in tek tanrılı inancındaki uyum Türkleri İslamiyet’e çekmiştir. Bu benzerlik sayesinde Türkler kısa zamanda Müslüman olmuş ve daha sonra Müslüman tebalar arasında dinini en iyi yaşayan unsurlar haline gelmiştir.

Bunun yanı sıra Türkler’deki törelerle İslamiyet’teki uygulamalar bire bir örtüşüyordu. Mesela evlilik dışı ilişki iki tarafta da yasaktı. Başkasının mallarına zarar vermek, el koymak, zor kullanmak iki taraf için de büyük suçtu. Bu nedenle Türkle İslamiyet’i kabul etmekte zorlanmadılar.

Son olarak İslamiyet’e Türklerin katkıları hakkında bilgi verelim. Türkler yüzyıllarca Avrupalı ve Müslüman olmayan gruplarla yaptıkları savaşlarda İslamiyet’in başka topraklarda yayılmasını, İslamiyet üzerinde yabancıların tehditlerinin önlenmesini ve İslam’ın yüzyıllarca dünyaya hakim bir din olarak kalmasını sağlayarak büyük bir başarı elde etmişlerdir. Bazı tarihçilere göre Türkler Müslüman olmasaydı İslamiyet sadece Ortadoğu ve Arap yarımadasında yayılan küçük bir din olacaktı. Dolayısıyla Türkler’in İslamiyet’e hizmetlerinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Turk-islam-tarihi

Türkler’in İslam’ın Yayılmasındaki Önemi Nedir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir