Ülke Yönetiminde Tek Kişinin Söz Sahibi Olmasının Sakıncaları

Ülkede Tek Kişinin Söz Sahibi Olması Neleri Doğurur, Ülke Yönetiminde Tek Kişinin Söz Sahibi Olmasının Sakıncaları

Toplumların yönetimlerinden sorumlu olan kişiler bir taraftan ülkenin düzenli şekilde işlemesini sağlarken diğer yandan da ülkenin kaderini ve geleceğini belirler. Ülkenin refah düzeyi ve yaşanabilir durumda olması tamamen batak yöneticilerin niteliğine bağlıdır. Toplum açısından bakıldığında en iyi yönetim şekli cumhuriyettir. Ülkenin tek bir kişi tarafından yönetilmesinin ise birtakım sakıncaları bulunmaktadır.

Diktatörlük rejiminde ülkede söz sahibi olan yönetici tek bir kişidir. Bu şekilde yönetilen ülkelerde demokrasi yoktur, tek bir kişi söz hakkına sahiptir ve onun söylediği sözler kanun niteliği taşımaktadır. Bu yönetim biçiminde halkın huzur ve refah içinde olması çok da önemli değildir, önemli olan yöneticinin huzur ve refahının bulunmasıdır.

Tek kişinin söz sahibi olduğu ülkelerde halkın fikirleri önemli değildir. Halk yönetimde söz hakkına sahip değildir. Ortada olan problemler tartışılmaz, ortak fikir doğrultusunda bunlara çözüm bulunmaz. Her konuda söz sahibi olan tek bir kişi vardır o da baştaki yöneticidir. Sorunlar halkın isteği doğrultusunda çözümlenmez.

Ülkede Tek Kişinin Söz Sahibi Olması Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir