Ülkemizde Çıkarılan Önemli Madenler ve Kullanım Alanları

Bu yazımızda, sizlere Ülkemizde Çıkarılan Önemli Madenler ve Kullanım Alanları Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir ülkenin sahip olduğu ekonomik potansiyel, ülke içerisinde yaşayan vatandaşların refah düzeyini belirlemesi açısından çok önemli bir husus olmaktadır. Bu bağlamda ülkenin sahip olduğu madenler ve yeraltı kaynakları da çeşitli sanayi alanlarında kullanıldıklarından dolayı ülkenin ekonomik gücünü belirleme noktasında önemli rol oynamaktadırlar.

Günümüzde en büyük ekonomik getiriyi sağlayan petrol, doğalgaz, altın gibi kaynaklar ülkemizde çok fazla bulunmuyor olsa da çıkarılan pek çok madenimiz bulunmaktadır. Bu madenler, çeşitli sanayi kollarında işlenmekte ve ekonomik getiri sağlamaktadır.

Ülkemizde Çıkarılan Madenler ve Kullanım Alanları

Demir

*Sivas, Malatya, Balıkesir, Hatay illerimizde bulunan madenlerden elde edilebilmektedir.

– İnşaat sanayinde, uçak, gemi gibi önemli ulaşım araçlarının üretiminde kullanılmaktadır.

Bakır

*Artvin, Rize, Elazığ ve Kastamonu illerimizde bulunan madenlerden elde edilebilmektedir.

– Elektrik sanayinde kablo üretimi gibi alanlarda, küçük ev aletleri üretiminde, bilgisayar gibi ürünlerin üretiminde kullanılır. Çevremizde gördüğümüz neredeyse her elektronik aletin aksamı kesinlikle bir miktar bakır içermektedir.

Krom

*Elazığ, Bursa, Denizli, Kayseri, Maraş, Adana, Eskişehir illerimizde bulunan madenlerden elde edilebilmektedir.

– Çeşitli sanayi ürünlerinin üretiminde, kaplanmasında ve cilalama yapılma işlemlerinin yapılmasında kullanılmaktadır.

Bor Madeni

*Balıkesir, Bursa ve Eskişehir illerimizde bulunan madenlerden elde edilebilmektedir.

– Otomobil sanayi, uçak sanayi, roket ve jet yakıtlarının üretimi gibi önemli alanlarda kullanılan bu madenin, gelecek yıllarda öneminin artması beklenmektedir. Ülkemiz eğitim kurumlarında da bu değerli madeni işleyecek teknolojiler geliştirilmektedir.

Kükürt

*Isparta ve Muğla illerimizde bulunan madenlerden elde edilebilmektedir.

– Tarım alanında ilaç, gübre üretiminde kullanılabilmesinin yanı sıra kimya sanayinde de çeşitli alanlarda kullanılabilen bir madendir.

Ülkemizde Çıkarılan Önemli Madenler ve Kullanım Alanları Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir