Ülkemizde Dokuma Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri Neler Olabilir

Ülkemizde tekstil sektörünün gelişmesinin nedenleri, neden ülkemizde tekstil gelişmiştir, Ülkemizde Dokuma Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri Neler Olabilir hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemiz, dokuma, dericilik ve giyim alanında dünyanın en ileri sanayisine sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. İhracatta tarım ve otomotiv üretimiyle birlikte en büyük kalem giyim sektörü tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’nin bu alandaki başarısı tesadüfi değildir. Çünkü Türkiye hayvancılık, kumaş üretimi ve dikimi alanında büyük öneme sahip sayılı ülkelerden bir tanesidir.

Özellikle doğu bölgelerde hayvancılık yaygın olarak yapılan bir faaliyettir. Hayvanların sadece etinden değil derisinden de faydalanılmaktadır. Hayvan derisiyle yapılan montlar ve çantalar çokça tercih edilmektedir. Hatta bazı hayvanlar sadece derilerinin kalitesinden dolayı beslenmektedir. Ülkemiz hayvan çeşitliliği bakımından zengin olduğu için dericilik de gelişmiştir.

Ayrıca tarihsel geçmişimizde de kumaş üretim ve dikiminin önemli bir yeri vardır. Türkiye’nin tarihsel olarak böyle bir geçmişi ve önemli tecrübesinin olması giyim sanayisinin de kaliteli bir şekilde gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde Avrupa pazarındaki en büyük giyim payı Türkiye’ye aittir. Bunun nedeni de yukarıda bahsettiğimiz gibi tarihsel tecrübeler ve ürün çeşitliliğidir.

images (2)

Ülkemizde Deri Dokuma ve Giyim Sanayinin Gelişme Nedenleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir