Ülkemizde Görülen İklim Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir

Bu yazımızda, sizlere Ülkemizde Görülen İklim Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

türkiye iklim haritası ile ilgili görsel sonucu

Ülkemiz, sahip olduğu coğrafi konum ve özellikler nedeniyle pek çok çeşitliliğin bir arada yaşandığı, farklı iklimlerin ve bitki örtülerinin bir arada görülebildiği özelliklere sahiptir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, her mevsimin özellikleri keskin şekilde görülebilmektedir. Batıdan Doğuya doğru gidildikçe artan yükselti, Doğu kesimlerimizin daha soğuk bir iklim yapısına sahip olmasına neden olmaktadır.

Ülkemizde karasal iklim, Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi olmak üzere toplamda üç çeşit iklim tipi görülmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin denize bakan kısımlarında görülen Karadeniz iklimi, Akdeniz ve Ege Bölgesi kıyılarında Akdeniz iklimi, İç Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerimizde ise karasal iklimin özellikleri görülebilmektedir.

Karadeniz İklimi

Yıllık yağış miktarının bir hayli fazla olduğu Karadeniz İklimi’nde yağışın büyük bir bölümü sonbahar aylarında düşmektedir. Yazları serin geçen bu iklim tipinde kışlar ise soğuk ve yağışlı şekilde geçmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması, 13-15 derece arasıdır.

Akdeniz İklimi

Yazların yüksek derecede sıcak ve kurak geçtiği, kışların ise ılık ve yağışlı olduğu Akdeniz iklimi için yıllık sıcaklık ortalaması, 18-20 derece dolaylarıdır. Yıl boyunca oldukça sıcak seyreden bu iklim tipinde en soğuk ay olan Ocak ayında ortalamalar 14-16 derece civarındadır. Yaz ayları görüldüğünde ise sıcaklıklar 30 dereceyi aşmaktadır.

Karasal İklim

İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde görülen bu iklim tipinde yazlar sıcak ve kurak, kış ayları ise yağışlı ve soğuk bir şekilde geçmektedir. Kar yağışı ve don olaylarına bu iklimde sıklıkla rastlanmaktadır. Kışın sıcaklık ortalaması yaklaşık olarak -2 olan karasal iklimde, yazları sıcaklık en fazla 23-24 derecelere ulaşır.

Ülkemizde Görülen İklim Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir