Ultrasonu Kim buldu, Ultrasonun icadı

Ultrason nasıl bulundu,
Ultrasonu ilk kim buldu,
Ultrason ne zaman bulundu

rasaların, gecenin karanlığında önlerine çıkan engelleri, yaydıkları ses dalgalarının bu engellere çarpıp geri dönmesiyle ayrımsayabildiklerini ilk kez 18. yüzyıl İtalyan bilgini Lazaro Spallanzani anladı. Ses dalgalarının pratik olarak ilk kullanımı ise, İkinci Dünya Savaşı sırasında düşman denizaltılarının yerlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi.

1950′li yıllarda, bu tekniğin tıp alanında kullanımı başladı. Glascow kentinden Doktor Ian Donald, anne karnındaki bir bebeğin ultrasonografi yöntemiyle incelenebileceğini buldu. Bu yöntem sayesinde, bugün ana rahmindeki bebeğin kaç aylık olduğu ve pozisyonu, varsa kendisini bekleyen tehlikeler ve hatta ikiz ya da üçüz olup olmadığı, hatta cinsiyeti saptanabilmektedir. Ayrıca, ultrasonografi tekniğinden, karaciğer, akciğer ve kalp hastalıklarının tanımlanmasında da yararlanılmaktadır.

——————————————————————————————————————————-

Ultrasonu Kim buldu, Ultrasonun icadı Ultrason nasıl bulundu, Ultrasonu ilk kim buldu, Ultrason ne zaman bulundu rasaların, gecenin karanlığında önlerine çıkan engelleri, yaydıkları ses dalgalarının Ultrason nasıl bulundu, Ultrason ne zaman bulundu, Ultrasonu ilk kim buldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir