Üniversite Adayları Öğretmenlik Tercih Etmek Mantıklı mı ?

Sitemizin müdavimleri arasında biliyoruz ki, üniversite adayları bir hayli çoğunlukta. İşte bu yazımız tam da onları ilgilendiriyor. Şu sıralar harıl harıl YGS ve LYS’lere hazırlanan üniversite adaylarının bir kısmının aklında öğretmenlik tercih etme fikri sürekli gezinir durur. Soruegitim.com olarak bu noktada üniversite adaylarına kimi fikirler vermek istiyoruz.

osym

Öğretmenlik Neden Tercih Edilir ?

Çocukları , öğretmeyi, bilgi paylaşımı çok seviyorsunuzdur ya da ilkokul öğretmeninizin sizde bıraktığı hayranlık etkisinin tesirinden kurtulamamışsınızdır öğretmen olmak istiyorsunuzdur. Bu tarz sebepler geçerli sebepler olabilir. Ancak kimi adaylar var ki, “Öğretmenlik rahat iş, maaşını al keyfine bak,üniversiteyi bitir hemen atan işe başla … ” şeklinde hayallere kapılır. Eğer sizde de ikinci saydığımız durumlar var ise, orada durun deriz. Peki neden mi ?

Öğretmenlik Hakkında Yanlış Bildiklerimiz

Sokaktaki vatandaş gözüyle baktığınızda görünen tablo şudur : Öğretmenlik en rahat iş, yan gel yat al maaşını , çok yüksek maaşları var … Evet , eminiz ki sizlerin de gördüğü tablo bu olabilir. Ancak gerçek böyle değildir. Öğretmenlik mesleği okulda başlayıp okulda biten bir iş değildir. Öğretmenler , okuldan çıktıktan sonra da akşam evlerinde acaba öğrencilerim için yarın ne yapsam ne gibi etkinlikler hazırlasam derdine düşen, yoğun bir işle meşgul olan kişilerdir. Eğer ki, elinizin altında bulunan onlarca öğrencinin sorumluluğunu üzerinize alırsanız, mutlaka ki  sizler de böyle davranmak zorunda kalırsınız.

Öte yandan, öğretmenlerin üniversiteyi bitirdikten sonra hemen göreve başladıkları düşünülür bu da tamamen safsatadan ibarettir. Öğretmenliğin en zor merhalelerinden biri hiç şüphesiz KPSS’dir. Unutmayın ki, birçok öğretmen adayı KPSS denen sınavı geçemediği için atanamamış ve bugün Ankara sokaklarında atanmak için eylem yapıp sesini duyurmaya çalışıyor.

Öğretmenlik tercih edecek olan üniversite adayları , tercih edeceği branşın ataması olup olmadığını araştırmanın yanında , böylesine zorlukları da bilmeli ve buna göre hareket etmelidir.

3 thoughts on “Üniversite Adayları Öğretmenlik Tercih Etmek Mantıklı mı ?

 • 18/12/2012 tarihinde, saat 01:14
  Permalink

  maaşları çok yüksek değil hatta yüksek değil. asgari ücret değil ama masrafları çıktığında 15 sene sonra belki bir daire alabilecek bir maaş. maaş için yazılacaksa hiç yazılmasın çok sürünürler.

  Yanıtla
 • 13/12/2012 tarihinde, saat 10:14
  Permalink

  Kaldı ki öğretmenlere bu kadar eziyet çektirildiği sınavdan sınava koşturulduğu ve zamanında MEB’in önünden geçenleri çevirip öğretmen yaptığı şimdi de bu işin eğitimini almış öğretmenleri ortada bırakan sistem olduğu sürece ve alımların da önümüzdeki yıllardan itibaren emekli olan öğretmen sayısı kadar olacağı göz önüne alınırsa öğretmenlik meslek tercih edilecek bir meslek gibi gözükmüyor…

  Yanıtla
 • 10/12/2012 tarihinde, saat 15:09
  Permalink

  edebiyat ögrtmnlgi ataması kaç puan

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir