Üniversite Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

LYS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Üniversite Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler şimdi de tercih heyecanı içine girdi. Öğrenciler için sevindirici olan haber ise kontenjanların arttırılmış olması. Peki en çok kontenjan nerede, tercihler yapılırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok kontenjan devlet üniversitelerinde. Bu oran devlet üniversitelerinde %75. Bu durumun nedeni devlet üniversitelerinin sayısının fazlalığı ve vakıf üniversitelerinin her ilde olmayışı. Bu yıl üniversitelere toplamda 1 milyon 6 bin kontenjan ayrılmış durumda. Bunun 847 bini devlet üniversitelerine ait. Vakıf üniversitelerinde ise 138 bin kontenjan bulunuyor. KKTC üniversiteleri 19 bin, yurt dışındaki diğer üniversitelerde ise 2 bin kontenjan mevcut.

Alan bakımından incelendiğinde en çok öğrenci ön lisans bölümlerine yerleşecek gibi görünüyor.

Devlet üniversitelerinde en fazla kontenjana sahip okul diğer yıllardaki gibi bu yıl da Anadolu Üniversitesi. Üniversitenin 161 bin kontenjanı var. İkinci sırada 35 bin ile İstanbul, üçüncü sırada ise 28 bin ile Atatürk Üniversitesi yer alıyor.

ÖSYM artık öğrenciler için basılı bir kılavuz göndermiyor. Bunun yerine internetten ÖSYM’nin tercih kılavuzunu yayınlıyor. Tercih işlemlerinin balama tarihi ise 7-17 Temmuz. Tercihler ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi aracılığıyla çevrimiçi ortamda gerçekleşecek. Tercihler için evlere kâğıt gönderilmeyecek.

Üniversite tercihi Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir