Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır – Öneriler 2012

Zorlu bir sınav dönemi atlatan öğrencilere, Uzmanlar yeni sistem yüzünden karmaşık hale gelen tercihlerini yapabilmek için mutlaka rehber eşliğinde tercih yapmalarını öneriyor. İşte üniversite tercihinde dikkat edilecekler:

Faruk Ardıç’ın yazısı*

Tercih sürecinde üniversite adayları, YGS ve LYS’lerde elde ettikleri başarı çerçevesinde seçim yapacaklar.

Bu seçimi yaparken de ÖSYM’nin 2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu tüm adaylar için yol gösterici önemli bir rehber olacak.

Özellikle bölümlere giren en son adayın taban puanı, başarı sırası kontenjanları bu yılki tercihlerin belirlenmesinde büyük önem taşıyacak.

En çok tercih edilen üniversitelerin ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlıyken özellikle başarı sırası ortalarda olan öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor.

Oysa biliniyor ki yükseköğretim önemli ama esas belirleyici süreç mezuniyet döneminde, akademik altyapınızı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor.

Elbette öğrenim görecekleri üniversitenin öğrenciye sağlayacağı koşullar önemli ancak belirleyici olan, adayların kendilerini geliştirmek adına harcayacakları çaba.

İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak gençlerin üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsur olacak.

Tercih öncesi ön hazırlık gerekir

Şu anda vakıf üniversiteleri de dâhil Türkiye’de 130’dan fazla üniversite var. Tercihinize yerleştikten sonra değiştirmeniz mümkün olmayacağından bilinçli bir tercih yapmalı, seçebileceğiniz illerdeki üniversiteleri araştırmalısınız.

Üniversite tercihiniz özellikle iş yaşamınızdaki ilk yıllarda size fazlasıyla gerekli olacak. Hangi üniversiteden mezun olduğunuz işveren tarafından önemle değerlendirilecek.

Sonraki yıllarda o ana kadarki iş performansınız ve başarılarınız da buna eklenerek devam edecek.

Bölümler ve üniversiteler hakkında bilginiz var mı?

Tercihleri sıralamadan önce hedeflediğiniz meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilere ulaşmanız gerekir.

Bu konuda elinizdeki yazılı kaynaklardan, üniversitelerin eğitim kurumlarına gönderdikleri broşürlerden ve internetten yararlanabileceğiniz gibi, eğitim almak istediğiniz üniversitede okuyan birkaç öğrenciyle, o bölümden mezun olanlarla görüşüp bilgi sahibi olabilirsiniz.

· Okurken görülecek dersler nelerdir?

· Bu dersler hoşlanacağınız nitelikte mi?

· Bu bölümü bitirdiğinizde ne ölçüde iş imkânı var?

· Okumayı düşündüğünüz üniversitenin fiziksel şartları ve sosyal ortamı nasıl?

· Barınma ve burs imkânı sağlanabiliyor mu?

· Teorik eğitimle iş hayatındaki pratiği birleştirebilmiş mi? Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili?

Bütün bu soruların cevabını öğrenmeye çalışıp ondan sonra tercihlerinizi şekillendirmeniz gerekir.

İstemediğiniz bölümleri tercih listenize almayın

Tercih sürecinde karşılaşılan en önemli hatalardan bir tanesi de sadece puana bakarak tercihlerin yapılmasıdır.

Bu durumda aday ÖSYM’ce yerleştirilen programa kayıt yaptırsın yaptırmasın bir sonraki yıl başarı puanı yarı yarıya düşmektedir.

Tercih sürecinin hatasız bir biçimde atlatılabilinmesi için öncelikle konunun uzmanı bir rehber öğretmenden destek alınmalıdır.

Bu aşamada yapacağınız en büyük hata, neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmek olacaktır.

Tercih aralığını geniş tutun

Adaylar yeni sınav sisteminde ilk tercihlerini bu sene yapacaklar. Adayların yaşam biçimleri tercihlerle şekillenecek.

Adaylara 30 tercih hakkı veriliyor. Bu haklar kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçilmemelidir. Bu şekilde davranmak çok riskli olur. Tercihlerinizi daha geniş yelpazede düşünmelisiniz.

Tercihte şehir mi, üniversite mi önemli?

Tercihler döneminde birçok adayın, yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğilimi var. Hâlbuki öğrencinin kapasitesi ve yeteneği daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli olabiliyor.

Ailesiyle beraber olma düşüncesi, öğrenciyi bu seçiminden alıkoyuyor. Bu gibi durumlarda öğrenci, aile ve rehber öğretmenin ortak bir anlayışla karar vermeleri ve tercihlerde bulunmaları daha yararlı olacaktır.

Bazı meslekler vardır ki, mezun olunan üniversitenin ismi, iş yaşamına geçildiğinde bir referans oluşturur. Bu yüzden öğrencinin, bulunduğu ilde okuma fikri, eğer çok özel bir neden yoksa vazgeçilmez bir amaç haline gelmemeli.

Karar aşamasında ailenin desteği önemli

Üniversite tercihleri adaylar için olduğu kadar aileleri için de son derece önemli bir süreç. Zira çocuklarıyla aynı fikirde olmayan ebeveynler için bu aşama adeta bir sınav niteliği taşıyacak.

Puanınızın ne anlama geldiğini öğrenin…

– Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandıktan sonra her yetişkin, öğrencilere kaç puan aldıkları sorusunu sorar. Bu soru karşısında bu sene verilecek cevabı yorumlayamayacaklardır.

Yorumlayanlar da eğer işin uzmanı değilse, yanlış yorumlama ihtimalini göz ardı etmemelidirler. Bu gerçekten hareketle öğrenciler öncelikle puanlarının ne anlama geldiğini bilmek durumundadırlar. Puan ve sıralama puan türlerine göre değerlendirilmelidir. Bu konuda çok dikkatli incelemeler yapılmalıdır.

Puan dönüştürme ve karşılaştırmalar sonrasında bu puanla nereye girerim sorusuna cevap aranmaya başlanacaktır. Bu verileri yorumlayabilmek için konu ile ilgili yakından verileri incelemek gerekir.

Tercihleri yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tercih sürecinde ilk tercihler genelde realite olan tercihleri oluşturur. İlk birkaç tercihin puanı alınan puanın üstlerinde olabilir.

Fakat bu tercihlerin sayısı birkaç taneyi geçmemelidir. Bu tercihlerden sonra ideal tercih sıralaması yapılmalıdır. Bu sıralama belirlenirken öncelikle istek sırası göz önünde bulundurulmalıdır.

Bölümün alan içi veya alan dışı olması, bölümün özellikleri, kontenjan sayıları dikkat edilecek hususlardandır.

Kazanılsa dahi kayıt olmayı düşünülmeyen programlara tercih listesinde yer verilmemelidir. Çünkü 2010 sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına (Açıköğretim kontenjansız programları hariç) yerleştirildiğinde (kayıt olsa da olmasa da) 2011-ÖSYS’de ilgili AOBP 0,15 katsayısı yerine 0,12 ile çarpılacaktır.

Bu da puan kaybı demektir. Tercihlerdeki son birkaç tercih stepne denen, puanı diğer bölümlere göre düşük, kazanıp rahatlıkla okunabilecek yerler olmalıdır.

Nasıl tercih yapılmaz?

Sadece puana bakılarak tercih yapılmaz.

Sadece sıralamaya bakılarak tercih yapılmaz.

Sadece arkadaş için tercih yapılmaz.

Sadece mesleğin saygınlığından dolayı tercih yapılmaz.

Sadece üniversite adı için tercih yapılmaz.

Sadece bölüm adı için tercih yapılmaz.

Sadece şehir için tercih yapılmaz.

Sadece yabancı dille eğitim yaptığı için tercih yapılmaz.

Sadece açıkta kalmamak için tercih yapılmaz.

Puanları mukayese edin

Yeni sınav sisteminde oluşan puanlarla, 2009 puanları mukayese edilerek bir yorum yapmak mümkündür.

Tercih robotu kullanın

Tercihlerinizi yapmada yardımcı olacak tercih.fem.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

SORULAR-CEVAPLAR

Ham puan (net) nedir, nasıl hesaplanır?

Ham puan (net)? Doğru Sayısı Ham Puan (Net)= Doğru Sayısı – (Yanlış sayısı / 4)

Örnek: Matematik testinde 50 sorudan 38 doğru, 12 yanlış çıkartan bir adayın, sözel ham puanı= 38 – (12 / 4)= 35’tir.

Boş bıraktığınız sorular hesaplamaya katılmaz.

LYS’de sayısal alandan Matematik testi (LYS-1) ve Fen sınavına (LYS-2) giren aday, Edebiyat-Coğrafya-1 sınavına (LYS-3) girse ve bu sınavdan eksi net yapsa MF puanlarında düşme meydana gelir mi?

MF puanının hesaplanmasında YGS’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri, LYS’de ise Matematik, Geometri,Fizik, Kimya ve Biyoloji testleri etkili olacaktır.

Dolayısıyla Edebiyat-Coğrafya-1 sınavından eksi net almak MF puanını etkilemeyecektir. Yalnızca bu adayın Eşit Ağırlık puanı hesaplanırken yapamadığı sorular Eşit Ağırlık puanına yansıyacaktır.

YGS puanları hesaplanırken, AOBP’nin etkisi olacak mı?

YGS puan türüne göre öğrenci alan yükseköğretim programları olduğu için Y-YGS puanları hesaplanırken A-YGS puanlarına eklenerek yerleştirme yapılacaktır.

LYS’de her sorunun ayrı puanı mı var,yoksa bütün sorulara eşit puan mı veriliyor?

LYS’de Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık bölümlerindeki her sorunun ham puan değeri kendi testinde eşittir. Örneğin MF-1 testinde 50 tane matematik sorusunun değeri aynıdır. Fakat MF-1 matematik sorularının tüm testteki katkısı yüzde 26 iken, MF-3 matematik sorularının tüm teste katkısı yüzde 13’tür.

LYS puanı ile öğrenci alan bir yükseköğretim programına yerleştirilirsem, aynı yıl özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlara da başvurabilir miyim?

Evet. 2010-ÖSYS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen bir aday, eğer isterse aynı yıl yetenek gerektiren programlara da başvurabilir. Özel yetenek sınavını da kazandığı takdirde, yerleştirildiği iki tercihinden birine kayıt yaptırabilir.

Yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin ne yapmaları gerekir?

2010-2011 öğretim yılında kendi imkânlarıyla yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyen adaylar yurtdışındaki eğitimlerinin tanınabilmesi için 2010-YGS’ye girmeleri ve ön lisans programları için 140 ve daha fazla, lisans programları için 180 ve daha fazla puan almaları gerekir.

Ayrıca bazı yabancı ülkeler Türkiye’deki sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programını kazanmış olmaları şartını aramaktadır.

2009 yılında bir yükseköğretim programını kazandım, ancak liseden mezun olamadığım için kayıt yaptıramadım. Gelecek yıl sınava başvurduğumda puanımda bir düşme olur mu?

Hayır, puanınız düşmez. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan bir öğrencinin puanının düşmesi için bir ortaöğretim kurumundan mezun olması şarttır.

Açık Öğretim Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girmek istiyorum. LYS’ye katılmam gerekiyor mu?

Açık Öğretim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girebilmeniz için YGS’de herhangi bir puan türünde 140 puan barajını aşmak yeterli.

Şu an bir lisans programına kayıtlıyım. 2008’de ÖSS’de AOBP (0,8 ile çarpılmış) 73,1 olarak hesaplanmıştı. Yeni sınav sistemindeki katsayı hesaplamalarına göre bu yılki tahmini AOBP’m kaç olur?

Mezun olan bir adayın AOBP’si hesaplandıktan sonra artık ömür boyu değişmez. Sınav sistemi değiştiği için sizin durumunuzdaki adayların AOBP’leri yeni sisteme (100-500)’e göre dönüştürülür. Geçmiş yıllarda en yüksek AOBP (0,8 katsayı ile çarpılmış) 80 idi. Yeni puan dönüştürme sisteminde de durumunuz değişmez. Bu sene ise en yüksek AOBP 500×0,15 = 75 puan olacak.

YGS’den 140 barajını geçemedim. Bu durumda vakıf üniversitelerine girebilir miyim?

İster devlet, ister vakıf üniversiteleri olsun öncelikle tercih yapabilmek için meslek yüksekokulları ve bazı lisans programları için 140, lisans programları için de 180 puan barajını aşmak gerekir.

Yetenek sınavlarına girmek için YGS’ye mi, yoksa LYS’ye mi girmek gerekiyor? LYS’de moda tasarım bölümüne girebilir miyim?

Yetenek sınavlarına başvurabilmeniz için YGS’den 140 puan barajını aşmanız yeterli. LYS’ye girmenize gerek yok. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan moda tasarım bölümü bulunuyor. Bu bölümün puan türü kılavuzda YGS-5 puanına göre tercihte bulunmak gerekiyor.


*Rehberlik Uzmanı

 

zaman

24 thoughts on “Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır – Öneriler 2012

 • 06/07/2014 tarihinde, saat 02:33
  Permalink

  30 tercih yaptım arasından sadece 1 üniversite mi tutuyor yani tutanların arasından secmiyor muyum

  Yanıtla
 • 29/06/2014 tarihinde, saat 17:35
  Permalink

  Lys den 178 aldim 4 yillik tercih yapablrmym

  Yanıtla
 • 26/06/2014 tarihinde, saat 08:08
  Permalink

  Arkadaşım geçen yıl TM2’den 230 puan aldı Mehmet Akif Ersoy Ünitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü tercih etti o yerleşemedi ama 202 alan bir öğrenci yerleşti. Neden ?

  Yanıtla
   • 02/08/2016 tarihinde, saat 22:53
    Permalink

    Ne torpili sıralamaya bakın önemli olan o

    Yanıtla
 • 22/06/2014 tarihinde, saat 15:12
  Permalink

  Tercih zamani şehir disinda olacam napmam gerekiyor ?

  Yanıtla
 • 04/04/2014 tarihinde, saat 17:04
  Permalink

  merhabalar. ben bu yıl hem 2 yıllık kendi bölümümü okumak hemde 2. üniversiteye geçiş hakkıyla adaleti açıktan okumak istiyorum .aöf adaletin de kontenjanı olduğu için sorun olur mu .teşekkürler

  Yanıtla
 • 04/04/2013 tarihinde, saat 21:39
  Permalink

  Ben ygs ye girdim ama barajı bile geçemedim ticaret meslek mezunuyum bu yıl direk geçiş yapcam herhangi bir problem olmaz değil mi?tercihler ne zamana kadar yapılmalı ve nasıl yapcam lütfen yardım edin

  Yanıtla
 • 02/08/2012 tarihinde, saat 20:42
  Permalink

  ben şimdi tercih yapcam hem 2 yıllık örgün ögretim yazıp hemde 2 yıllık açık ögretim beraber okumak istiyorum bu mümkün ama tercihleri nasıl yapcam hakkında bilgim yok???

  Yanıtla
  • 04/04/2014 tarihinde, saat 17:01
   Permalink

   gizem merhabalar. bende senin gibi hem 2 yıllık hemde aöf yi aynı anda okumak istiyorum. bu mümkün oldu mu ? cevap yazarsan mtlu olurum teşekkürler :))

   Yanıtla
   • 02/08/2016 tarihinde, saat 22:54
    Permalink

    Oluyor tabi sana kalmış bişey

    Yanıtla
 • 30/07/2012 tarihinde, saat 16:36
  Permalink

  tercihini ön lisans programlarından seçerek yapmak istiyorum ama aynı zamanda yetenek sınavına da gireceğim ikisine birden girmem kazanırsam kayıt yaptırmama engel mi ?

  Yanıtla
 • 29/07/2012 tarihinde, saat 19:33
  Permalink

  benim puanım tm-1 puanım 309,27068 sıralamam 140244
  tm-2 puanım 313,89330 sıralamam 134503 tm-3 puanım 318,49294 sıralamam 138679 eskişehir osmangazi ve anadolu üniversitesi bölümlerinden hangilerinin tutma olasılığı yüksek?

  Yanıtla
 • 29/07/2012 tarihinde, saat 09:36
  Permalink

  aof kontenjanlı bolumlerde fazla tercıh yapmak uygun mu?

  Yanıtla
 • 26/07/2012 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  sıralamamı önemli puan mı sıralama tutuyorsa olur mu

  Yanıtla
 • 25/07/2012 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  ben kız meslek mezunuyum ama sağlık bölümü tercih etmek istiyorum sizce girme şansım var mı?

  Yanıtla
 • 24/07/2012 tarihinde, saat 18:01
  Permalink

  benim puanım 371 sıralamam 31.772
  istediğim yer uludağ tarih puanı 391 sıralaması 43.000lerde
  ben tercihte illa uludağı istiyorum ve sözelciyim ts puan türünde pek fazla seçeneğim yok zaten sizce tarih tutar mı ??
  vee aklıma takılan bir şey daha var tercihime sadece edebiyat ve tarihi yazsam açıkta kalma ihtimalim var mı ??

  Yanıtla
 • 23/07/2012 tarihinde, saat 01:56
  Permalink

  mf 3 332 puan aldım bana mugla metalurji ve malzeme mühendislıgi gelirmi

  Yanıtla
  • 24/07/2012 tarihinde, saat 15:03
   Permalink

   kardeş mf 4 puanın lazım onun için

   Yanıtla
 • 14/07/2012 tarihinde, saat 14:20
  Permalink

  Yetenek sınavıyla ogrenci alan universiteler hangileri ?

  Yanıtla
 • 09/07/2012 tarihinde, saat 19:48
  Permalink

  Sınawsız geçiş icin başvrmştum bu sene gtmekten vazgeçtim kaydımı dondurmam gerekrmi dondurmasam sorun teşkil edermi?

  Yanıtla
  • 01/08/2012 tarihinde, saat 11:26
   Permalink

   o sene sadece yok yazılırsın ve bütün derslerden kalırsın..2. sene ise hem alttan ders kurtarmaya çalışırsın hem de 2. senenin derslerini alırsın…dondurman gerekli ..

   Yanıtla
 • 15/01/2011 tarihinde, saat 13:40
  Permalink

  tercih yaparken ham puan mı?alan içi puan mı?yoksa eklenmiş puan mı?alınıyo..yardımcı olursanız sewinirim.

  Yanıtla
  • 24/07/2012 tarihinde, saat 15:05
   Permalink

   orda yazıyor yerleştirme puanı diye eklenmiş puan kısmına göre yapılıyor.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir