Üniversite Kampüslerinde Alkol Satışı Artık Yasak

Üniversitelerde alkol satışı yasaklandı. Bundan sonra üniversite kampüslerinde içki içmek ve satışı yasak. Şu ana kadar 9 Üniversite kampüste alkol satışını ve kullanımını yasakladı. Diğer üniversiteler de hızla kararı uygulamaya başladılar.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlanan genelge ile üniversite kampüsleri içinde bulunan sosyal tesislerde alkol kullanımı ve satışı yasaklandı.

YÖK Başkanlığı’ndan, Türkiye’deki tüm üniversite rektörlükleri, Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü ve Vakıf Meslek Yüksek Okulları Müdürlükleri’ne gönderilen genelgeye göre üniversite kampüsleri içinde bulunan sosyal tesislerde içki kullanımı ve satışı yasaklandı.

Yasak ilk olarak Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde başladı.

YÖK’ün genelgesinin ardından, aralarında Diyarbakır Dicle, Kayseri Erciyes ve Denizli Pamukkale’nin de bulunduğu 9 üniversitenin sosyal tesislerinde içki satışı durduruldu.

YÖK Başkan Vekili Prof.Dr. Yekta Saraç imzalı genelgede yükseköğretim kurumlarına ait kampüs içi ve dışındaki mekanlarda alkollü içki tüketimi ve sigara yasağına ilişkin mevzuat hükümlerine aykırı uygulamalar yapıldığı yönünde haber ve bilgiler ulaştığı belirtildi.

Anayasa’nın ‘Gençliğin korunması’ başlıklı 58’inci maddesine atıf yapılan genelgede, tütün mamülleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikte belirtilen alkollü içki satışı yapılması yasak yerler hakkında da bilgi verildi. Genelgede, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ne göre Yükseköğretim kurumunda alkollü içki içmenin disiplin suçu olarak kabul edildiği belirtildi. Genelgenin son paragrafında ise yükseköğretim kurumlarına ait kampüs içi ve dışındaki tüm mekanlarda belirtilen hükümlere göre işlem ve uygulama yapılması istendi. Prof.Dr. Yekta Saraç, konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını ve gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

9 ÜNİVERSİTE’DE YASAK BAŞLADI

Genelgenin yayınlanmasının ardından Diyarbakır’da bulunan Dicle Üniversitesi kampüsündeki sosyal tesislerde 3 gün önce içki satışı durduruldu. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, sosyal tesislerin girişine bir yazı asarak içki satışının durdurulduğunu personeline bildirdi. Sosyal tesislerin girişine asılan uyarı yazısında, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 08.08.2012 tarih ve 5119-35028 sayılı yazıları ile (Kampüs içi ve dışı düzenlemeleri kapsamında kampüste bulunması nedeniyle sosyal tesislerimizde alkollü içki satışı kaldırılmıştır. ifadeleri yer aldı.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE YASAK 3 GÜN ÖNCE BAŞLADI.

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof.Dr. Sabri Eyigün sosyal tesislerinde daha önce içki satışı yapıldığını belirterek, Yaklaşık 1 ay önce YÖK’ten bir yazı geldi. Yazıda, ‘Kampüs içerisinde eğitim ve öğretim verilen yerlerde, öğrenci yurtlarında, spor çalışmalarının yapıldığı yerlerde kesinlikle içki satışı yapılamaz’ şeklindeydi. Buna binaen bizde bir kaç üniversiteye sorduk. Diğer üniversitelerde uygulamaları sorduk ve bu çerçevede olduğunu gördük. Yani içki yasağının uygulanması konusunda bir tutarlılık gördük. Biz de YÖK’ün gönderdiği genelge çerçevesinde bu hafta başından beri içki yasağı uygulamaya başladık. Bu tamamiyle YÖK’ten gelen yazı üzerine ve diğer üniversitelerdeki uygulamaları gördükten sonra uygulamaya konmuştur. dedi

YASAK, VAKIF VE ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE DE UYGULANACAK

Prof.Dr. Eyigün YÖK genelgesinden sonra yaklaşık bir aydır uygulamaya koymadıklarını belirterek, Diğer üniversitelerin bunu nasıl yorumladığına baktık. Farklı yorumlar da vardı. Kampüs içindeki hangi yerler buna dahildir şeklinde tartışmalar vardı. Bugün tekrar birkaç üniversiteyi aradık. Onlardaki uygulamanın da böyle olduğunu görünce, uygulama bu hafta başında başlamış oldu. YÖK’ten gelen yazı bütün üniversiteleri kapsıyor. Kampüs içindeki sosyal tesisler, eğitim ve öğretim yapılan yerlerden uzaksa farklı olabilir. Ama bizim sosyal tesislerimiz eğitim ve öğretim merkezi aynı zamanda. Açık yüzme havuzumuz var. Sporçalışmaları eğitimi ve kurslarımız orada yapılıyor. Bu tüm üniversiteler için geçerlidir. Vakıf ve özel üniversiteleri de kapsıyor. diye konuştu.

‘ŞİKAYETLER ÜZERİNE BÖYLE BİR KARAR ALINMIŞTIR’

Bu konuda bazı şikayetler olduğuyla ilgili duyumlar aldıklarını ifade eden Eyigün, Eğitim ve öğretim yapılan yerlerde öğrenci spor dersinden çıkıp orada içki içebiliyor. Oradaki memur ‘Ben sana içki vermem’ diyemez. Bu tarz şikayetler üzerine böyle bir karar alınmıştır sanırım. Bize ulaşan hiç bir tepki yok. Bizdeki uygulaması 3 gün oldu. Başka üniversitelerde daha önceden başlamıştı. Biz diğer üniversitelerdeki uygulamaları bekledik. Onlar uygulasın, biz daha sonra başlatalım istedik. Zaten bizim tesislerimizde çok fazla içki tüketilmiyor. Daha önce Diyarbakır’da çok farklı alanlar yoktu. Diyarbakır şu an çok gelişti, çok farklı sosyal tesisler var. Çok fazla kimse gelmiyordu ve ciddi bir talep yoktu. Bu anlamda bizde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. dedi. Üniversitede kampüste içki içmek yasak mı , üniversitelerde içki alkol satılır mı satışı yasak mı 2016 2017  …

Ajanslar

Sizce Üniversite Kampüslerinde Alkol Satışının Yasaklanması Doğru Bir Uygulama mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Bizlerle Paylaşabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir