Uykuda Kramp Girmesi

Uykuda Kramp Girmesi,Uykuda Kramp Girmesi nedemektir,

Kramp

Kasların istemsiz ve acı veren kasılmaları. Kramp genellikle kalçada bulunan kaslarda olursa da vücudun herhangi bir yerindeki bir kasa girmesi de mümkündür. Kramp çok yaygın bir durumdur. Ancak belirtileri vücuda kramp girmesi olan belli hastalıkların dışında ortaya çıkan krampların nedeni bilinmemektedir.

Örneğin tetanozda el ve ayaklara kramplar girer. Diğer kramplı hastalıklar arasında raşitizm; paratiroit bezinin yetmezliği (hipoparatiroidizm), Addison hastalığı, ileri derecedeki böbrek hastalıkları ve peptik ülserle sindirim bozukluğunun tedavisinde aşırı derecede alkali maddelerinin kullanılması sonucu oluşan alkalosis yer alır. Süreğen alkolizm de özellikle kollarda ve bacaklarda kramplara yol açar.

Krampların çeşitli türleri vardır. Sağlıklı insanları da etkileyen bu krampların nedeni, kramp giren kasın aşırı derecede hareket ettirilmesidir. Futbolcularda ve yüzücülerde görülen kramplar bu nedene bağlıdır. Bazı insanlara kramp uyurken ya da dinlenirken girer. Bu tür krampların en kötüsü bir yerde oturan bir kimse arkasına bakmak için döndüğünde kaburga kemikleri arasındaki kaslara giren kramplardır. Kaburga kasının bu ani kasılması soluk almayı son derece güçleştirir ve insanı hareketsizi bırakır. Bu kramp kişide, kendisinde kalp hastalığı olduğu sanısını uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Kramplar kasların aşırı derecede kullanıldığı işlerde çalışanları da etkiler. «Yazar krampı» olarak bilinen bu tür kramplardan biri, yazarlardan başka daktiloları, telgraf operatörlerini, bestecileri ve çalgıcıları da etkiler. Hastalık ve gerginlik durumları da vücuda kramp girmesinde önemli rol oynar.

Demir çelik endüstrisi işçileri, ateşçiler ve kömür madenleri gibi sıcak ortamlarda çalışarak aşırı derecede terleyen kimselere, vücutlarının çok miktarda sodyum klorür (tuz) kaybetmesi sonucunda sık sık kramp girer. Bir maden işçisi vücudundan 1 kg.’a yakın ter atar. Bu kadar terle dışarı atılan sodyum klorür kaslarda krampa yol açar. Kolera hastalığında da aynı nedenle kramplar görülür. Koleralı hasta dışkıyla birlikte büyük miktarda tuzu vücudundan atar. İvegen ateşli hastalıklarda vücudun çok miktarda su kaybetmesi de ağrı veren kramplara yol açar. Uzun mesafe koşucularına ansızın giren sancıların diyafram krampı olduğu sanılmaktadır.

Belli bir hastalığın belirtisi biçiminde ortaya çıkan krampların tedavisi, ilgili hastalığın tedavisiyle mümkün olur. Sıcağın yol açtığı kramplara tuz iyi gelmektedir. Önleyici olarak fazladan tuz alınması yerinde olur. Aşırı yorgunluktan ileri gelen kramplarda yapay kinin (klorokin) olumlu sonuç vermektedir. Belli iş kollarında çalışanlarda görülen kramplar, üzüntü ve yorgunluk nedeniyle tedaviye geç cevap vermektedir; bu krampların giderilmesi için çoğu kez uzun süren bir psikoterapi gerekmektedir.

————————————————————————————————————————————————————-

Uykuda Kramp Girmesi Uykuda Kramp Girmesi,Uykuda Kramp Girmesi nedemektir, Kramp Kasların istemsiz ve acı veren kasılmaları. Kramp genellikle kalçada bulunan kaslarda olursa da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir