Uykusuzluğun Zararları Nelerdir

Uykusuzluğun İnsana Verdiği Zararlar, Uykusuzluğun Zararları

Uykusuz kaldığımızda bozulan ilk işlevlerden biri de hafıza, konuşma becerileri, soyut düşünceler ve değerlendirme gibi bilişsel işlemlerdir. Geç vakitlere dek uykusuz kalındığında bir zaman geçince kişide hafıza sorunlarının oluşmasına yol açar.

Verimli bir iş hayatı için insanın ortalama 8 saat uyuması gerekliliğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, uyku eksikliği yüzünden ortaya çıkan sonuçları anlattı. Tıpta uyku ile henüz bilinmeyen çok şey olmakla beraber artık bilindiği üzere bedenin onarımı, çeşitli madde ve hormonların sentez edilmesi, belleğin yapılandırılması, ruhen dinlememiz uykunun belli bölümlerinde gerçekleşiyor. “Uyku tekdüze bir süreçden oluşmamaktadır. Uykuya dalma, üstün körü uyku, derin uyku ve rüya ile alakalı -REM- (rapid eye movement = süratli göz hareketleri) olarak dört periyodu bulunuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz yetişkin bir insanın ihtiyaç hissettiği uyku zamanları ile alakalı şu bilgileri verdi:

“Uyku süremiz yaşla beraber değişmekle birlikte, herkesin uyku zamanı kendine özeldir. Bunu değiştirebilmek adına yapabileceğimiz pek şey yoktur. Bazı insanlar günlük 12 saat, bazı insanlar ise 4 saat uykuya ihtiyaç hissederler. Ama toplumda bir çok yetişkinin ortalama uyku saati 6- 8 saat arasıdır. Yaşla beraber hem uyku süresinde hem de uyku yapısında değişiklikler olur. İnsanlar yaşı ilerledikçe, total uyku zamanında ve rüyayla ilgili uyku bölümünde geçen sürede bir düşme başlar. Yenidoğan bir bebek günlük 16 saat uykuda kalır, rüya ile alakalı REM dönemi oldukça yoğun geçer. Buna rağmen bebeğin 30 yaşındaki annesi günde altı saat uykuya yatar (eğer şanslı günündeyse) ve bu sürenin yalnızca yüzde 25lik bölümünü REM fazında geçirir.

bilgisayar

Orta yaşlardan sonra, uyku süresinin azalmaya başlamasıyla birlikte, uykunun özellikleri de değişir. Bu dönemlerdeki insanlar rüyayla alakalı evrede daha az uyurken, yüzeyel uyku dönemleri daha uzun sürer. İnsanlar yaşları ilerledikçe daha erken uyuyup daha erken uyanırlar. Gençlerde ise tam ters şekildedir. Gençler, gece daha geç vakitlere kadar kalırlar ve günün büyük kısmını uyuyarak geçirirler. Seksenli yaşlara gelince bu değişiklik daha belirginleşir. Gün içindeki uyuklamalarla beraber günlük total uyku süreleri 6- 7 saate ulaşır. Bu insanlar gün içinde birçok kez uyuklasalar da bunların toplamı seyrek olarak bir saati geçer. Yaşlı insanların günde 8- 10 saat uyumaları gerektiği söylemi yanlıştır.”

Kişinin ihtiyaç duyduğu uyku süresi şu şekilde hesaplanmaktadır. İnsanlar, uyanık olduğu her iki saatlik dönem için bir saatlik uykuya ihtiyaç hissediyor. Yaş ilerledikçe bu değişikliğe uğruyor, uyanık olarak geçen her iki saat için 45 dakikalık uyku gerekmektedir. Başka bir deyişe göre, gün boyunca uyanık kaldığı her saat için “uyku borcu” biriktiriyor. On altı saatlik bir gün sonucunda, genç bir bireyin “uyku bankasına” borcu sekiz saate kadar varmaktadır. Buna karşın yaşlı bir insanın uyku borcu yalnızca yaklaşık altı saat düzeyindedir.

UYKUSUZLUK KİŞİYİ NE ŞEKİLDE ETKİLER?

Eğer uyku için yeterli vakit ayrılmadığında kişi uykudan yoksun kalıyor. Bu durumda gün içerisinde uykulu halde bulunmanın yanı sıra, bireyde düşünmeyle ilgili problemler de ortaya çıkıyor. Yeni şeyleri öğrenme daha güç gerçekleşiyor, hafıza ile ilgili ve karar verme süreçlerinde problemler yaşanabiliyor. Uyku açlığı dışında bir takım uyku rahatsızlıklarında da özellikle uykuda nefes alıp verme bozukluklarında uyku yapısındaki ve kan oksijen düzeyindeki değişikliklerin tetiklediği olaylar, ciddi bilinç olarak ve bedensel deformasyonlara neden oluyor. Bunlar arasında kalp, akciğer ve hormonal hastalıkları bulunuyor.

Yaşlı bireyler, uykusuzluk halinde, kendilerini gençler kadar çok çabuk düzeltememektedir. Kişilerin 24 saat sürecinde uyanık kaldığı bir araştırmada, 70’li yaşlardaki kişilerin kendilerine gelmesi için, genç kişilere nazaran en az bir gün daha uzun sürdüğü ortaya çıktı. Ayrıca cinsiyet de, uykusuzluğun etkisinde farklılık yaratabiliyor. Örnek olarak kadınlar, erkeklere göre daha hızlı kendilerini toparlıyorlar.

Uykusuzluğun Zararları Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir