Uykusuzluk Nasıl Giderilir

Uykusuzluk Nasıl Giderilir,

Kaliteli bir uyku güzel bir günün başlamasını sağlar ve sizi tazeler. Ama siz kaliteli bir uyku çekemiyorsanız ve yarım uykularla doluysa geceleriniz, bu durumu kontrol edin.Nasıl mı ? yazımızı okuyun…

Akşam 19:00 sonrası expresso içiyor ya da yatağınızı home office gibi kullanıyorsanız bu tür bir sorun yaşayabilirsiniz. Buna benzer yanlış davranışlar uykusuzluğa neden olan şeyler olabilir.

İyi uyuyamama nedenleriniz ve iyi uyuma önerileri..

Sindirim bozuklukları hastalıkları

Yatma vakti süt ve bisküviler iyi bir seçenek olabilir. Bu yumuşatıcı yöntemler birkaç kalori daha fazla alınmasına neden olabilir. Oprah, akşam 8’den sonra yememek gerektiğini belirtiyor, bunun kilo vermede de etkili olduğunu ifade ediyor. Siz diyet divası olmasanız bile, geç yemek asla iyi bir fikir değildir. Amerikan Uyku Akademisine göre, eğer yatmadan önce çok fazla yerseniz gece uykunuz boyunca sindirim devam eder. Diğer taraftan REM uykusu sırasında devam eden sindirim reflü gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Uyku boyunca sindirim mide asitlerinin yemek borusuna doğru geri kaçmasına, yanma, tıkanma ve öksürüğe neden olabilir.

Tedavi: Yatma saatinizden 2-3 saat önce çok fazla yemek ya da atıştırmalık yemeyin. Bu durum kaçınılmazsa, yatmadan önce yiyeceğiniz tüm yemeklerinizin hafif olmasına dikkat edin. Reflü nedeniyle burundan boğazınıza bir sıkıntı varsa, ilaç kullanmanız gerekebilir.

Yatak odasındaki ışık düzeni

Herkes yatak odasını tahrik edecek şekilde düzenlemeyi sever. Bu düzenlemenin size kıvılcım verecek kadar olduğunuzdan emin olun. Teknolojik aletlerin aşkınızı öldürmesine izin vermeyin. Her ev ortalama bir elektromanyetik parazitlerle doludur, bunlar her elektrikli alet tarafından üretilir. Quantum fiziği teorisine göre, havamız elektrikle yüklüdür ve uyku sorunlarına neden olur. İster teknoloji bağımlısı ister ortalama bir müşteri olun, uyuduğunuz yerde TV, radyo, CD player, telsiz telefon, GSM hatta bir bilgisayar, yazıcı, tarayıcı ve faks gibi aletler bulundurmayın.

Bu tür elektrikli araçlar – özellikle TV ve Bilgisayar ekranı- açıkken ve kapandıktan sonra bile yüksek elektromanyetik enerji yayarlar. Siz de havadaki elektronik dalgalar üzerinize yapışır.

Tedavi: Elektrikli aletlerinizi kapatın. Yatak odanızda hiç elektrikli alet olmaması en iyisidir. Olması gerekiyorsa, TV ve bilgisayarınızın üzerini bir şeyle örterek elektromanyetik parazitlerin havada olmasını azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra çiçeksiz bitkiler de elektromanyetiği tutar. Dijital saatler yüksek miktarda EMI (Elektromanyetik enerji yayar) ve başınızın yanından uzak tutmalısınız. Dijital saatinizi odanın sizden uzak bir köşesine koyun ya da dijital olmayan bir saat kullanın.

Midenizin üzerine mi yatıyorsunuz?

Uyurken içinizdeki çocuğu ortaya çıkarın. Araştırmalara göre, en iyi uyuma pozisyonu sırt üstü yatış ya da anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonudur. Her iki durumda da vücudunuz dinlenir, organlarınız rahat çalışır. Her iki yatış da omurganızın ve vücudunuzun düzgün olmasını sağlar. Eğer yüzü koyun yatmayı tercih ediyorsanız, sağlığınızı olumsuz etkileyecek rahatsızlıklara davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Siz yüzlerce saat harika uyurken, narin yüzünüz yastığınızın üzerinde kalacak. Bu durum kırışıklıkların artmasına, yüzünüzün sarkmasına ve yumuşamasına, boynunuzda oluşacak travmadan, omurga ve bel ağrısından bile söz etmiyoruz.

Tedavi: Uyku pozisyonunuzu değiştirin. Bu şekilde yatmaya çalıştığınızda midenizin olduğu yere sizi rahatsız edecek ufak top gibi bir şey yerleştirebilirsiniz.Bu eski alışkanlıklarınızı bırakmanızı ve otomatik olarak yeni pozisyona uymanızı sağlar.

Kandaki kortizol seviyesinin yükselmesi

Aşırı kilonun uyku azlığı ile ilgili olduğu yapılan araştırmalarda tespit edildi. Bu aşırı uyumanın zayıflamanıza yardımcı olacağı anlamı taşımaz. Buna göre eğer yeterince uyuyamıyorsanız, stres faktörleriniz ve hormonal sisteminiz gözden geçirilmeli. Kortizol gibi stres hormonunuzu artıran bir durum olabilir. Kandaki kortizol hormonunun yükselmesi olumsuzdur. Stres hormonunun yükselmesi iştahı da artırır, özellikle şekerli ve karbonhidratlı gıdalar yemek istersiniz. Bu durum bel çevresinin kalınlaşmasına da neden olabilir. Bunu yeterince kontrol edemezseniz, diyabet ve enfeksiyon hastalığına yakalanabilirsiniz. Araştırmalara göre kan basıncının yükselmesi ve kortizon seviyesi arasında bir korelasyon olduğu saptanmıştır.

Tedavi: Uyku zamanınızı sıklaştırın. Uygun bir saatte yatağınıza gidin ve alarmdan korkmuyorsanız saatinizi sabaha ayarlayın. Vücudunuzun en zinde olduğu saatte kalkın. Hormonlarınız uykuda olduğunuzu görecek ve kilonuz normale dönecek.
Janet Kinosian

————————————————————————————————————————————————————-

Uykusuzluk Nasıl Giderilir Uykusuzluk Nasıl Giderilir, Kaliteli bir uyku güzel bir günün başlamasını sağlar ve sizi tazeler. Ama siz kaliteli bir uyku çekemiyorsanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir