Vincente Minnelli Hayatı

Vincente Minnelli Kimdir, Vincente Minnelli Hayatı Biyografi

ABD’li film yönetmeni. Amerikan müzikal sinemasının en önemli tem­silcisidir.

yeteneğiyle küçük yaşta dikkati çekti. On altı yaşında öğrenimini bırakarak bir fotoğraf stüdyosunda çalıştı. Bir sinema salonları işletmesinde, filmlerden önce sunulan sahne gösterileri için yapım görevliliği ve kostüm tasarımcılığı yaptı.

1960’da ve sonrasında, eski önemini yitiren müzikal sinemayla birlikte ününü yitirmesine ve giderek sinemadan uzaklaşmasına karşın Vincente Minnelli, Amerikan sinema tarihinin önemli adların­dan biridir. Filmlerini bütünleyen müzikli ve danslı bölümleri, müzik parçalarını, konunun akışı içine uyumlu biçimde oturtmuştur. Renk ögesini son derece parlak kullandığı yapıtlarında, güzelliklerle bezeli dünyalar yaratmış, bu özelliklere dayanan, gösterişli Amerikan müzikallerinin büyük ustaların­dan biri olmuştur.

Eserleri:From the Hill, 1960, (Günah Çocuğu); Two Weeks in Another Town, 1962, (Roma’da iki Hafta); The Courtsh’ıp of Eddie’s Father,.1963, (Annem Kim Olacak?); The Sandpiper, 1965, (Ümitsiz Aşk); On A Clear Day You Can See Forever, 1970; A Matter of Time, 1976. Kitap: / Remember It Well, 1974, (“Çok iyi Anımsıyorum ki”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir