Virüslerin Yararları ve Zararları Nelerdir

Virüslerin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi

Virüslerin sebep olduğu yaygın hastalıklara örnek vermek gerekirse Hepatit B, Hepatit C,CMV,soğuk algınlığı, grip, su çiçeği ve uçuk gösterilebilir. Virüslerin sebep olduğu daha ciddi hastalıklar arasında Ebola, AIDS, çiçek gibileri örnek gösterilebilir. Ebola virüsü kanamalı ateşe sebep olur. Virüslerin hastalık yapma kapasitesine virülans denir.

Virüslerin hastalığı oluşturmasını sağlayan çeşitli mekanizmalar bulunmaktadır. Hücresel düzeyde bunların başlıcası hücrenin parçalanması (lizis) sonucu ölüm olmasıdır. Çok hücrelilerde yeterli sayıda hücre ölürse canlının kendisi de bundan etki görmeye başlar. Bir çok virüs homeostaz bozulmasına neden olur, ama bazıları diğerlerine göre zararsız bir biçimde canlının içinde varlıklarını devam ettirebilir. Buna bir örnek olarak uçuk yapan herpes simpleks virüsünün insan vücudunda aktif olmayan şekilde bulunmasıdır. Bazı virüsler girdikleri hücre uygun değilse üreyemezler ama gene de hücrenin genomuna kendilerini invaze ederek varlıklarını sürdürebilirler. Kanserojen virüsler bu yolla hücrede bir değişim meydana getirirler, hücrenin kontrolsüz bir şekilde üremesini sağlayıp ölüme yol açarlar.

İyi Yanları
Virüsler moleküler ve hücresel biyolojide hücrelerin işlevlerini anlamak adına kullanılırlar. Örneğin genetik biliminde, ayrıca DNA çoğalması, transkripsiyon, RNA işlenmesi, translasyon, protein taşıması immünoloji benzeri basit düzeyde hücresel çalışma prensiplerin ortaya çıkmasında virüslerin büyük katkısı olmuştur.

Genetik bilimciler hücrelerin içine genleri entegre etmek için virüsleri taşıyıcı araç (vektör) olarak kullanır. Hücrenin yabancı bir maddeyi üretmesini sağlamak, veya bir genin genomda yer almasının etkisinin ortaya çıkmasında kullanılan yararlı bir yöntemdir bu. Bu yöntem kanser tedavisi sırasında ayrıca gen terapisinde de kullanılır.

Virüslerin Zararları ve Virüslerin Yararları Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 thoughts on “Virüslerin Yararları ve Zararları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir