Vitaminlerin Faydaları Nelerdir Kısaca

Vitaminlerin insan vücudundaki en önemli görevi düzenleyici olması olarak kabul edilir. Vitaminlerin genel özellikleri arasında enerji vermemeleri ve bu enerjiyi dışarıdan hazır bir şekilde almaları yer almaktadır. Bağışıklık sistemi ile vücutta bulunan diğer sistemlerin dengede durmasını sağlamaktadır. İki başlık altında toplanarak, bunların biri yağda eriyen vitaminler, diğeri ise suda eriyen vitaminler olmaktadır. Bizler de bu konu ile ilgili yayınlamış olduğumuz bu yazımızda, sizlere vitaminlerin faydaları nelerdir kısaca bigi vereceğiz.

vitaminler ile ilgili görsel sonucu

A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler olurken B ve C vitaminleri suda eriyen vitaminler olmaktadır.

  • A vitamini çocuk gelişim sürecini hızlandırmasının yanı sıra göz sağlığına katkı sağlamaktadır. Dişlerin, kemiklerin, cildin ve tırnakların daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasında etkili bir rol oynar.
  • B vitamini kas sistemi ile sinit sisteminin gelişimine destek verirken sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Hafızanın kuvvetlenmesi, kilo dengesinin olması, doku yenilenmesi, karaciğerin temizlenmesi, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi, enerji açığı yaratması, antikor üretmesi ve kan hüclerinin artışını gerçekleştirmesi B vitaminin görevleri arasında yer alır.
  • C vitamini kandan toksinleri temizleyerek bağışıklı sisteminin sağlığına katkı sağlar. C vitamini ile yaralar daha kısa sürece iyi olur ve kan şekeri dengelenir. Ayrıca damar sağlığı üzerinde de etkili bir role sahiptir.
  • D vitamini kas ve kemik gelişimi, diş sağlığı ve kalp sağlığına olumlu etki eder.
  • E vitamini yaşlanmayı geciktirerek yeni hücre oluşumunu gerçekleştirir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasına etki eder.
  • K vitamini kanın pıhtılaşmasında görevlidir.

Vitaminlerin Faydaları Nelerdir Kısaca Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir