Vitaminlerin Sağlığımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Vitaminlerin yararları, bu yazımızda sizlere vitaminlerin sağlığımıza olumlu ve olumsuz etkileri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Vitaminler vücut sağlığımızı korumada oldukça önemlidir. Pek çok meyve ve sebzede vücudumuz için gereken vitaminler bulunmaktadır. Vitaminler inorganik maddeler olduğu için vücudumuzda üretilmez dolayısıyla sürekli dışarıdan almamız gerekir. Vitaminler hücre yenilenmesinde, hastalıkların tedavisinde ve vücudumuzun canlı bir şekilde kalmasında yardımcıdır. Hemen her meyve ve sebzeden gerekli bütün vitaminleri bulabilirsiniz. Vitaminler pek çok derde deva ve hastalıklara şifadır. Bunun yanı sıra sağlıklı bir yaşamın sırrı bol bol vitamin tüketmekten geçer. Vitaminler sadece meyve ve sebzelerde değil, yapay bir şekilde vitamin tozu ve hapları şeklinde de satılmaktadır.

Vitaminlerin bu yararlarının yanı sıra bazı zararları da bulunmaktadır. Her şeyi olduğu gibi vitaminleri de gerektiği kadar tüketmeliyiz. Fazla vitamin tüketmek vücutta vitamin zehirlenmesine yol açmaktadır. Fazla meyve ve sebze tüketimi vücudumuzda mide zehirlenmesine, asit oranının yükselmesine, kaş ve saç dökülmelerine, vücutta kemik bozukluklarına ve bunun gibi daha pek çok olumsuz sonuca neden olmaktadır. Her vitaminin günlük belli bir miktarın üstünde tüketilmesi sakıncalıdır. Bu nedenle vitamin tüketiminde aşırıya kaçmamak ve mümkün olduğunca her meyve ve sebzeden dengeli bir şekilde faydalanmak gerekir.

images (2)

Vitaminlerin Yararları ve Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

7 thoughts on “Vitaminlerin Sağlığımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

 • 01/01/2018 tarihinde, saat 12:54
  Permalink

  Bravo Hocam Gerçekten Güzel Bir Yazı Yazmışsınız.Proje Ödevime Yardımcı Oldu.Ama Biraz Kısa Olmuş Ondanda Sıkıntı Olmaz Herarlde.Cansınız Seviliyorsunuz…

  Yanıtla
 • 13/12/2016 tarihinde, saat 19:58
  Permalink

  hocam iyi güzel de vitaminler organiktir ama insanlar üretemez

  Yanıtla
  • 01/01/2018 tarihinde, saat 12:52
   Permalink

   kardeşim vitaminler inorganiktir.ve insanlar üretemez.

   Yanıtla
 • 19/04/2014 tarihinde, saat 18:33
  Permalink

  neden bukadar azzzzzzz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir