Vücudumuz Kaç Bölümden Oluşur ve Görevleri Nelerdir

Vücudumuzda her şey bir döngü halindedir ve vücudumuzda bulunan tüm organlarımız birbirleri ile ilişkilidir. İnsan vücudunda bulunan en küçük birim hücre, hücrelerin bir araya gelerek oluşturduğu kavram ise dokudur. Dokular organları, organlar ise sistemleri meydana getirmekte olup sistemler de canlıyı oluşturur. Bir insanın vücudu doğada yer alan en gelişmiş yapı olarak kabul edilmektedir. İnsan vücudunu oluşturan kavramlar doku, organ ve sistemler olarak bilinir. Bizler de bu konuya dair derlemiş olduğumuz bu paylaşım ile birlikte sizlere vücudumuz kaç bölümden oluşur ve görevleri nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

vücudumuzun bölümleri baş gövde kollar ve bacaklar ile ilgili görsel sonucu

İnsan vücudunu üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar baş, gövde, kollar ve bacaklar olmaktadır.

Baş Kısmı

Beyin ile duyu organları bu kısımda bulunmaktadır. Merkezi sinir sistemi olarak adlandırılan insan beyni, insan vücudunda en önemli görevlerden birine sahiptir. Baş kısmında bulunan duyu organlarımız ise göz, kulak, burun, dil ve deri olmaktadır. İnsanlar görme işini gözleri ile, koku alma işini burnu ile, işitme işini kulakları ile, tatma işini dili ile, hissetme işini ise derisi ile gerçekleştirmektedir. Baş kısmını gövde ile bağlayan kısım ise boyun olmaktadır. Boyunun en önemli görevi baş kısmının sağa, sola, yukarıya ve aşağıya hareket etmesini sağlamaktır.

Gövde Kısmı

Gövde kısmında iç organlar, omuzlar, göğüsler ve karın yer almaktadır. Omurilik üstünde bulunan kaburgalar sayesinde iç organlar korunur. Gövde kısmı boyun kısmından itibaren başlamaktadır.

Kollar ve Bacaklar Kısmı

Kollar insanların günlük hayatında en çok kullandığı organlarından bir tanesidir. Arka ve ön kol olmak üzere ikiye ayrılır. Bu kollar birbirlerine dirsek ile bağlı olup, eller ise kollara bilekle bağlı olmaktadır. Ellerimizde bulunan parmaklarımızı ise eklemler sayesinde hareket ettirebilmekteyiz.

Bacaklar ise kalçadan itibaren ayaklarımıza kadar olan kısımdır. Üst bacak ve alt bacak olarak ikiye ayrılır ve bu bacaklar birbirlerine diz ile bağlı olmaktadır. Ayaklar ile bacakları bağlayan kısım ise bilektir. Ayak parmaklarımız da eklem sayesinde hareket etmektedir.

Vücudumuz Kaç Bölümden Oluşur ve Görevleri Nelerdir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir