Wilhelm Friedemann Bach Kimdir

Wilhelm Friedemann Bach Kimdir, Wilhelm Friedemann Bach Hayatı Biyografi

Alman besteci ve orgcu. Özgün ya­pıtlarıyla Barok tarzdan Rokoko’ya geçişte rol oynamış ve çok usta bir çalgıcı olarak tanınmıştır.

Wilhelm Friedemann Bach 22 Kasım 1710’da Wcimar’da doğdu. Johann Sebastian Bach’ın en bü­yük oğludur. İlk sistemli müzik derslerini on yaşındayken, babasından almaya başladı. Bir süre Köthen’de okuduktan sonra, 1723’de, babasının Leipzig’deki St. Thomas Kilisesi’nin müzik yöneticiliğine atanması üzerine, bu kilisenin müzik okuluna girdi. 1726-1727 arasında keman dersleri aldı, babasının yönettiği Collegium Musicum’da konserlere katılma olanağı buldu. Bu dönemde hızlı bir gelişme gösteren Friede­mann, ilk bestelerini de yapmaya başladı.

Haziran 1733’de, Dresden’deki Sophia Kilisesi’ nin orgcusu olmak için başvurdu. Başka adaylar da olduğu halde, geleneksel sınava alınmadan bu göreve kabul edildi. Kısa zamanda , Dresden’in önde gelen müzikçilerinden biri oldu. 16 Nisan 1746’da, görevin­den ayrılarak Halle’deki Liebfrauen Kilisesi’nin org­cusu oldu. Johann Sebastian Bach’ın 1713’de ancak zorlu bir sınav sonucunda kabul edilmiş olduğu bu göreve Friedemann’ın sınavsız atanması, ustalığının ve gördüğü ilginin bir göstergesi sayılır.

1750’de babasının ölümü, sanatçıyı Leipzig’e giderek kardeşlerinin bakımıyla ilgilenmek, dolayısıy­la işinden uzunca bir süre ayrılmak zorunda bıraktı. Bu olay Friedemann’ı olumsuz bir biçimde etkilemiş, sanatçı, giderek sinirli, benmerkezci ve hırslı bir kişi haline gelmiştir. 12 Mayıs 1764’de Liebfrauen Kilisesi’ndeki işinden de ayrıldı ve yaşamının son yirmi yılında bir daha sürekli bir iş edinemedi. 1773’de Johann Sebastian Bach üzerine bir monografi çalışma­sı yapmakta olan Johann Nikolaus Forkel’le tanışma­sı, ona bir miktar gelir ile, konser olanakları sağladı. Son yılları yoksulluk içinde geçti ve oldukça düzensiz bir yaşam sürdü. Özellikle, babasının yapıtlarının yayımlanmasıyla ilgili işlerde, bazı yolsuzluklara adı karıştı. 1 Temmuz 1784’de, Berlin’de öldü.

Eserleri (başlıca): Vokal müzik (dinsel): Deutsche Messe (“Alman Missa’sı”); 21 kantat. Orkestra müziği: 9 senfoni; La Minör Piyano Konçertosu; İki piyano için Mi bemol Majör Konçerto. Oda müziği: İki keman ya da flüt ve sürekli bas için 5 üçlü. Org müziği: Kanonlar; 7 koral prelüd; 3 füg; 6 etüd. Piyano müziği: 10 fantezi; 8 füg; 13 prelüd; 9 sonat; Sol Minör Süit; iki piyano için 2 sonat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir