William Baffin Hayatı

William Baffin Kimdir, William Baffin Hayatı Biyografi

İngiliz denizci ve kâşif. Kuzeybatı Geçidi’ni araştırmış ve Arktika bölge­sinde keşifler yapmıştır.

Londra’da doğduğu sanılıyor. Gençlik yıllarına ilişkin ilk bilgi, 28 yaşındayken Arktika bölgesine düzenlenen bir sefere katılmış olmasıdır. 1612’de, Kuzeybatı Geçidi’ni bulmayı amaçlayan kaptan Ja­mes Hall’inn yönetimindeki bir gemiyle Grönland’ın batı kıyılarına dek giden Baffin, ertesi yıl bir balina gemisine geçerek balina avcılığına başladı. Artık, soğuk denizleri iyi tanıyan usta bir denizci olmuştu.

1616’da, Hudson Boğazındaki incelemelerinden bir yıl sonra, Kuzeybatı Geçidi’ni aramak üzere kurul­muş bir şirketin “Discovery” adlı kılavuz gemisine ikinci kaptan oldu. Baffin Arazisi ile Baffin Denizi’ni keşfettiği bu yolculuktan dönerken, kuzeybatıda böy­le bir geçit olduğundan tüm umudunu kesmişti. 1617’de Doğu Hindistan Şirketi’ne girerek, Kızıldeniz’de ve İran Körfezi’nde beş yıl bu şirket adına araştırmalar yapan Baffin,1507’den beri Portekizliler’ in elinde olan Hürmüz Adası’m almak üzere İngilizler’in başlattığı kuşatma sırasında, 22 Mayıs 1622’de Portekizliler tarafından öldürüldü.

Baffin, kâşif olarak bilinmesine karşın, bilimsel yaklaşımı ve ayrıntılı haritalarıyla denizciliğin ve coğrafyanın gelişmesine de katkıda bulunmuştur. Ay’ ın diğer gökcisimleriyle açısal uzaklığına dayanarak boylamları belirlemeye çalışan ilk denizcilerden biri­dir. Çok ayrıntılı ve düzenli tutulmuş seyir notlarına, çeşitli astronomi gözlemlerinin yanı sıra, Kuzey Manyetik Kutbu’nda gözlemlediği değişiklikleri de kaydetmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir