William Hogarth Hayatı

William Hogarth Kimdir, William Hogarth Hayatı Biyografi

İngiliz, ressam ve gravürcü. Yapıtları çağdaş karikatürün öncüsü ol­muştur.

10 Aralık 1697’de Londra’da doğdu, 26 Ekim 1764’de Chiswick’te öldü. Küçüklüğünden başlayarak resme ilgi duydu, 1712’de kendi isteği ile bir gümüş­çünün yanında çalışmaya başladı. Çıraklık dönemini tamamladığı 1718’den sonra gravüre yöneldi. 1720’de St.Martin’s Lane Akademisi’ne girdi. 1726’da Samuel Butler’ın Hudibras adlı yapıtı için hazırladığı gravür­lerle adını duyurdu. 1730’dan sonra toplumsal eleştiri öğeleri taşıyan küçük boyutlu yapıtlarıyla ün ka­zandı.

Hogarth bu alanda başarılı olabileceğini göster­mek için trajik konulu resimler de yapmıştır. Ama asıl önemi çağının toplumsal zayıflıklarım ele aldığı yapıtlarındadır. Kimisini diziler biçiminde işlediği bu soyluların olduğu kadar orta sınıfın ve işçilerin yaşamını da eleştirmiştir. İnsanların fiziksel özelliklerini abartmaktan çok onların davranışlarının yansıtılmasından gelen bir gülmeceye ulaşmıştır. Bu da onu çağdaş karikatürün öncüsü durumuna getir­miştir. Hogarth’ın resimleri “okunmak” içindir. Ka­labalık figürlerin yer aldığı, en ince ayrıntılarına kadar işlenmiş yapıtlarının her biri ustaca düzenlenmiş sahnelerden oluşur. Böyle olmaları da resimler aracılı­ğıyla bir öyküyü anlatan çizgi romanı anımsatır. Hogarth aynı zamanda usta bir portrecidir. Tek portreleri olduğu gibi, kimi yapıtlarına Londra’nın önde gelen kişilerini de yerleştirmiştir.

  • Eserleri (başlıca): Yağlıboya ve Gravür: Dilenci Operasından Bir Sahne, 1729, Tate Galerisi, Londra; Fahişenin İlerlemesi, 6 resimlik dizi, 1731-1732, özgünleri kaybolmuştur; Bir Taverna Sahnesi , 1732, Sir John Soane Müzesi, Londra; Ahlaksızın ilerlemesi, 8 resimlik dizi, 1735, Soane Müzesi, Londra; Kaptan Coram’ın Portresi, 1740, Foundling Hospital, Londra; Modaya Uygun Evlenme, 6 resimlik dizi, 1743-1745, Ulusal Galeri, Londra; Calais Kapısı, 1748, Ulusal Galeri, Lon­dra; Seçimler, 4 resimlik dizi, 1755-1758, Soane Müzesi, Londra; Sigismunda, 1759, Tate Galerisi, Londra. Kitap: The Analysis of Beauty, 1753, (“Güzelliğin Çözümle­mesi”).

2 thoughts on “William Hogarth Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir