Winslow Homer Hayatı

Winslow Homer Kimdir, Winslow Homer Hayatı Biyografi

ABD’li ressam. 19.yy’da Amerika’da Doğalcılık (Natüralizm) akımının en önemli temsilcisi olmuştur.

24 Şubat 1836’da Boston’da doğdu, 29 Eylül 1910’da Maine Eyaleti’nin Prouts Neck kentinde öldü. 1855’de Boston’da bir taş baskı (litografi) ustası­nın yanına çırak olarak girdi. 1857’de serbest dergi ressamı olarak çalışmaya başladı. İlk çalışmaları Harper’s Weekly’de yayımlandı. 1859’da New York’a yerleşti ve yaşamını dergilere resimler çizerek kazan­dı. National Academy of Design’da kısa bir süre aldığı çizim dersleri ile özel resim dersleri dışında başka bir sanat eğitimi görmedi. Amerikan İç Savaşı sırasında Harper’s Weekly için cepheye gitti ve savaş resimleri yaptı. 1864’de National Academy’ye üye seçildi.

Homer’in ilk ürünleri 1860-1870 arasında, Ame­rikan kırsal yaşamını yansıttığı kitap resimleridir. Doğal ışığa ve renge olan duyarlılığı ve süslemeci tutumuyla ele aldığı bu dönem yapıtları erken İzle­nimcilik’i (Empresyonizm) anımsatır. Homer, 1873’de sulu boya kullanmaya başlamış ve kitap resim­leme çalışmalarını 1875’ten sonra tümüyle bırakmış­tır. 1881-1882’nin yaz aylarında İngiltere’nin Tyne- mouth kıyı kentinde ilk kez deniz ve deniz insanına ilgi duymuş, ABD’ye geri döndüğünde bu ilgisi nedeniyle New York’tan ayrılarak Maine’a yerleşmiş­tir. Homer bundan sonra denizi, dağları, ormanları konu alarak doğanın gücünü ve insanın onun üstesin­den gelişini betimlemiştir. Bu yapıtları ABD’lilerin öncülük ruhunun simgesi olmuştur. Tümüyle doğalcı olmakla birlikte, Homer’in yapıtlarında güçlü bir desen anlayışı göze çarpar. Kullandığı çizgisel ritim ve canlı renk uyumları, bilinçli bir estetik amacın belirti­leridir. Sulu boyalarında uyguladığı parlak renklerle bu alanda devrim yaratmıştır. Homer’in geç dönem yağlı boyaları ve bazı baskıları dışında en önemli yapıtlarını suluboyaları oluşturur. 1880’de yaptığı Cannon Kayası ve Saguenay Nehri gibi resimleri sanatının en olgun örnekleri, sayılır.

  • Eserleri (başlıca): Tutsaklar, 1866, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Kriket Oyunu, 1866, Chicago Sanat Enstitüsü; LongBranch, Netv Jersey, 1869, Boston Güzel Sanatlar Galerisi; Kasaba Okulu, 1871, Kent Sanat Müzesi, St.Louis, ABD;; Tarla Kuşunu Dinle, 1882, Layton Sanat Galerisi, Milwaukee; Avcı ve Köpekler, 1891, Philadelphia Güzel Sanatlar Akademisi; Kuzeybatı, 1895, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Cannon Kayası, 1895, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Rapids’te Bir Kano, 1897, Fogg Sanat Müzesi, Cambridge, ABD; Saguenay Nehri, 1899, Worcester Sanat Müzesi, Massachusetts; Gulfstream, 1899, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Sağ ve Sol, 1.909, Ulusal Sanat Galerisi, Washington D.C.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir