Yağmurlu havalarda sürücüler ve yayalar nelere dikkat etmeliler

Yağmurlu havalarda nasıl araç kullanılır, bu yazımızda sizler için yağmurlu havalarda trafikte nasıl hareket edilir hakkında bilgi vereceğiz.

Yağmurlu havalar özellikle yağmurun ilk yağdığı zaman sürücüler için oldukça tehlikelidir. Arabada kış lastiği de bulunmazsa ani frenlerde yol kaygan olduğu için araba duramaz ve kazalara sebebiyet verir. Aynı şekilde yayalar için de yağmurlu havada hareket etmek zorlaşacaktır. Sürücüler yağmurlu havada görüşlerini arttırmak için yağmur gündüz yağsa bile kısa farklarını açık tutmalı, çamurlu yollarda hareket ediliyorsa belli aralıklarla stop lambaları silinmeli, su birikintilerine geçtikten sonra ıslanan balataların kuruması için hafif aralıklarla frene basılmalı, gaza fazla basarak arabanın aşırı hızlanması önlenmeli ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Yağmurlu havada yol tutuşu azalacağı için mutlaka aracın yavaş kullanılması gerekir. Özellikle ilk yağmurda yol daha da kaygan olacaktır. Bu nedenle hem yayaların hem de sürücülerin trafikte dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir. Yayaların ise yol kenarlarından yürümesi, yola yakın durmaması, karşıdan karşıya geçerken çok dikkatli olması ve ayaklarının kayacağı riskini de göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.

indir (1)

Yağmurlu Havalarda Sürücüler Nasıl Hareket Etmelidir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir