Yaya geçidininin icadı, Yaya geçidini kim buldu

Yaya Geçidini kim ne zaman buldu, yaya geçidi hakkında bilgi, yaya geçidinin mucidi kim

İlk yaya geçidi İngiltere’nin Liverpool kentinde, John Hastings’in önerisiyle gerçekleşti. Hastings’in, kentin en işlek ve en tehlikeli köşebaşlarından birinde bir dükkânı vardı. 1860 yılında, bu noktaya bir yaya geçidi yapılması önerisinde bulundu. Ancak ne kent belediyesi, ne de Liverpool polisi bu öneriyi ciddiye almadılar. Ne var ki bir yıl sonra, John Walmsley adlı kırtasiyeci, tam Hastings’in sözünü ettiği noktada bir otobüsün altında kalarak yaşamını yitirince yaya geçidi sorunu yeniden gündeme geldi ve 1862 yılında, kentin değişik yerlerinde altı geçit belirlendi. Üstelik bu geçitler gece de güvenlik altında olabilmeleri için iki lamba ile aydınlatıldı.

Londra’da ilk yaya geçidi ise 1864 yılında Albay Pierpoint tarafından St. James Caddesi’nde yaptırıldı. Albay, az ötedeki kulübüne bir an önce ama bir araç tarafından çiğnenmeden gidebilmek için bu yaya geçidi cebinden para harcayarak gerçekleştirdi: İlk geçişi sırasında tam yolun karşısına yaklaşmışken, eserine hayranlıkla bir göz atmak için başını omuzunun üstünden arkaya çevirerek birkaç saniye oyalanınca, bir taksinin altında kalarak can verdi.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Yaya geçidininin icadı, Yaya geçidini kim buldu Yaya Geçidini kim ne zaman buldu, yaya geçidi hakkında bilgi, yaya geçidinin mucidi kim İlk yaya geçidi İngiltere’nin Liverpool kentinde, yaya geçidi hakkında bilgi, Yaya Geçidini kim ne zaman buldu, yaya geçidinin mucidi kim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir