Yazılılarda Sınavlarda Başarılı Olmanın Yolları

Okul Sınavlarında Başarılı Olabilmek İçin Uygulanabilecek Taktikler

Yazılıda ya da sınavda nasıl başarılı olunur ? Okullarda yapılan sınavlar yapı itibariyle öğrencilerin bilgilerini sınamak ve derslere olan ilgilerini ölçmek için yapılan sınavlardır. Öğrencinin konulardaki eksikliklerini ve o dersteki başarılarını görebilmesi için okul sınavları yapılmaktadır. Okul sınavları içerik bakımından LYS veya YGS ile benzer sınavlar değildir. Sadece konuların genel olarak önemli kısımlarından sorulduğu sorulardan oluşan, öğretmenin kendi isteği doğrultusunda hazırlamış olduğu sınavlardır. Bir öğrenci YGS veya LYS sınavında başarılı olmak için mutlaka düzenli ve ciddi bir şekilde çalışmalıdır. Ancak okul sınavlarında düzenli çalışma başarıyı getirebildiği gibi bazı taktiksel çalışmalar ile de sınavlardan başarılı olabilmek mümkündü. Bu taktikler;

calisanogrenciler

Sınav sözel konulardan oluşan bir sınav ise kişi öğretmenlerinin özellikler belirttiği ve üzerinde durduğu konuları bulmalıdır. Eğer ki hocanın soru tarzına hakim iseniz ne gibi sorular sorabileceği konusunda sınav öncesinde bir tahmini sınav soruları oluşturulmalıdır. Tahmini sınavınıza göre çıkabilme ihtimali yüksek olan konuların sınavdan maksimum 1 hafta önce çalışılmaya başlanması gerekmektedir. Bu süreçte kişi bu konulara çalışıp, gerekli olduğu kısımlarda ezber yapmalıdır. Bildiklerini sürekli olarak farkı kağıtlara yazarak pekiştirmeli ve yazarken tekrar etme işlemini sıkça uygulamalıdır. Kendisine ait bir çalışma kağıdı hazırlamalı ve sınav öncesinde her gün bunları tekrar etmelidir.

Sayısal sınavlara hazırlanan kişiler ise konular hakkında formüller öğrenmelidir. Bu formülleri ezberlemeli ve alışmak için ise bol bol örnek soru çözmelidir. Sınava çalışırken sıfırdan soru çözmek yerine çözümlü sorular üzerinden çalışmalı, ardından ise test çözme işlemine geçmelidir. Bu şekilde okulun sınavlarında daha başarılı bir performans gösterebilir. Ancak bu çalışmalar LYS, YGS veya TEOG gibi sınavlar için çokta işe yaramamaktadır.

eokulegitim.com

One thought on “Yazılılarda Sınavlarda Başarılı Olmanın Yolları

  • 15/11/2013 tarihinde, saat 06:31
    Permalink

    işte sorun da bu ya hocanın soru tarzını bilmiyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir