Yazının İcadı Hangi İhtiyaçlar Sonucu Gerçekleşmiştir

Yazının icadının önemi, bu yazımızda sizlere yazının bulunuşu, yazının hangi ihtiyaçlar sonucu ortaya çıktığı hakkında bilgi vereceğiz.

Tarih çağlarını başlatan, insanlık uygarlığını ilerleten en önemli buluş yazıdır. Yazının icadı tarihçilere göre tarihin en önemli gelişmesidir. Yazının icadı, insanlar ve devletler arasında ticaret ve alışverişin gelişmesinden kaynaklanan zorlukların önüne geçmek amacıyla yapılmıştır. Yazının icadı sayesinde ticari hayat kolaylaşmış, yapılan ticaretlerde yazılı sözleşmeler yapılarak sorunların daha kolay çözülmesi hedeflenmiştir. Zamanla yazı stillerinin değişmesi ve gelişmesiyle birlikte ticari hayatla birlikte teknoloji ve bilimsel çalışmalarda da önemli başarılar kaydedilmiştir. Yazılı iletişim, yani yazının icadı MÖ 3500 yılında Sümer uygarlığı tarafından bulundu. Yazı, şekil üzerine dayalıydı. Her varlık ve her durum için ayrı bir resim yapılıyordu.

Harfli yazıya ise MÖ 2000’li yıllarda geçildi. İlk dönemlerde yazılar Mısır uygarlığında papirüs denilen yapraklar üzerine yazılıyordu. Bergama’da parşömen kağıdının bulunmasıyla kağıt üzerine ilk yazı yazıldı. Hitit uygarlığı yazıyı kayalardan yapılan tabletler üzerine yazmaktaydı. Selüloz kağıdın kullanılması ise yakın tarihe, 18. yüzyıl başlarına dayanmaktadır.

indir (2)

Yazının İcadının Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir