Yeni Ders Yılı Liselerde Birçok Yeniliklerle Başlıyor

Emine Dalfidan/Hande İlbeyi – Yeni eğitim öğretim yılında ortaöğretimde bazı yenilikler uygulamaya konulacak.Taşımalı eğitimle bulunduğu yerde lise olmayan öğrenciler lise bulunan yerlere servisle taşınacak. 2010-2011 eğitim öğretim yılında ortaöğretimde de bazı yenilikler uygulamaya konulacak. Yeni uygulamaların başında, özellikle kırsal kesimde uygulanan taşımalı eğitim sistemine ortaöğretim de dahil edilmesi geliyor. Bu eğitim-öğretim yılında, ilk aşamada başta kızlar olmak üzere liselerde okumak isteyen 50 bin öğrenci taşımalı eğitimden yararlanacak. Bu öğrencilerin servis ve yemek ücretleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan karşılanacak.
MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Emin Gürkan, genel ortaöğretimde yüzde 48, mesleki ve teknik ortaöğretimde yüzde 36 olmak üzere ortaöğretimde okullaşma oranının yüzde 84 olduğunu belirterek, Bakanlıkça hazırlanan Stratejik Planı’da bu oranın 2014 yılı sonuna kadar yüzde 90’ın üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini anlattı. Taşımalı eğitimin de okullaşma oranının artmasına katkı sağlayacağını ifade eden Gürkan, ”Başta kızlarımız olmak üzere ortaöğretim çağındaki çocuklarımızın okullaşmasına Bakanlığımızca büyük önem verilmektedir” dedi.

ANADOLU LİSELERİNE DÖNÜŞTÜRME
Ortaöğretimde yeniden yapılanma çerçevesinde Türkiye’deki bütün genel liselerin Anadolu ve mesleki teknik liselerine dönüştürülmesi uygulamasına da devam edilecek. MEB geçen eğitim-öğretim yılında konuya ilişkin yayımladığı genelgede tüm genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararı almış ve bu kapsamda yaz döneminde çalışmalar yürütülerek, fiziki altyapısı uygun 300’e yakın genel lise statü değişirmişti.
Ortaöğretim Genel Müdürü Gürkan, Anadolu liselerine dönüştürme uygulamasının eğitim sistemi açısından avantajları olacağını ifade etti. Anadolu liselerinde sınıf mevcutlarının en fazla 30 olduğunu belirten Gürkan, ”Genel liselerin sınıf mevcutları bazı yerlerde kalabalık. Anadolu liselerine dönüştürmeyle sınıf mevcutları kurala bağlanmış oluyor. Böylece kalite daha da artacak” diye konuştu.
ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE SINAVINA GÖRE DERS SEÇEBİLECEK
Ortaöğretimde haftalık ders çizelgelerinin de yenilendiğini ve yeni çizelgelerin bu eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya konulacağını anlatan Gürkan, genel liselerde haftada 35 saat olan ders saati sayısının 30’a, Anadolu liselerinde 37 saat olan ders saati sayısının 35’e, fen ve sosyal bilimler liselerinde 40 ve 42 saat olan ders saati sayısının da 35 ve 37 saate indirildiğini belirtti.
Gürkan, şunları kaydetti:
”Genel liseler ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 9. sınıf ders çizelgelerinin ortak tutulduğu bu çizelgelerdeki en önemli değişiklik, genel ortaöğretimde alan yerine öğrencilere, üniversiteye geçişte uygulanan sınav türlerine göre istedikleri dersi seçme imkanı verilmesidir. Bu çizelgeler 2010-2011 eğitim öğretim yılında 9. ve 10. sınıflardan başlamak üzere uygulamaya konulmuştur. Eski haftalık ders çizelgelerinin uygulanmakta olduğu 11 ve 12. sınıf öğrencilerine de alan değiştirme imkanı verilmiştir.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir